Zastupitelé přispěli do prvního ročníku sbírky zimní obuvi pro lidi bez domova

Celkem 82 párů zimních pánských a dámských bot a přes 100 párů ponožek vynesla sbírka zimní obuvi plzeňských zastupitelů. Ti vyslyšeli výzvu radního Davida Šloufa a před svým posledním letošním zasedáním 13. prosince 2021 přinesli na radnici nové zimní boty. Darovali tak lidem bez domova možnost ochránit své nohy před omrzlinami v nadcházejícím zimním období. Věnované boty a ponožky převzali zaměstnanci Diecézní charity Plzeň, kteří provozují humanitární sklad v Cukrovarské ulici 16. Mezi své klienty je pak jako vánoční dárek rozdělí zaměstnanci Domova sv. Františka ve Wenzigově ulici.

„V zimních měsících lidem bez domova nejvíce chybí teplé boty a ponožky, které je ochrání před omrzlinami. Když jsme v listopadu uspořádali společně s Diecézní charitou Plzeň sbírku pánského teplého oblečení, nabízelo se zorganizovat také sbírku teplé obuvi. Jsem velmi rád, že se tato myšlenka mezi mými kolegy ujala, a snad jsme založili i tradici do dalších let,“ uvedl iniciátor sbírky David Šlouf, radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem, který se problematice bezdomovectví v Plzni intenzivně věnuje.

Mezi těmi, kdo osobně přispěli do sbírky bot, byl i primátor města Plzně Martin Baxa. „Je to skvělý nápad, jak pomoci lidem v nouzi. Děkuji svým kolegům, kteří se do výzvy zapojili a nakoupili teplé zimní boty a ponožky. Poděkování patří ale především radnímu Davidu Šloufovi, který se problematice lidí bez domova koncepčně věnuje a díky němuž se podařilo vybrat přes osm desítek párů bot,“ doplnil primátor Martin Baxa.

Sbírka zimní obuvi se mezi plzeňskými zastupiteli konala poprvé. Je součástí série opatření, které město Plzeň ve spolupráci s městskou policií a poskytovateli sociálních služeb připravilo pro osoby bez domova nebo žijící v provizorních přístřešcích. „Již v listopadu jsme na zasedání zastupitelstva města schválili možnost vyblokovat pro tyto osoby místa na ubytovnách a zajistit jim distribuci zimního oblečení. Pro případ krize máme nachystaný vytápěný stan, lihové vařiče, stany a další. Chceme lidem bez domova pomoci překonat obtížné zimní období, během něhož se mnozí ocitají v ohrožení zdraví a života,“ řekl David Šlouf.

Více než polovinu bot věnovali zastupitelé města a někteří zaměstnanci magistrátu a městských obvodů, výzvu radního podpořili také jeho přátelé, kolegové a rodina. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří koupili nové boty a věnovali je do sbírky. Já jsem se zavázal zakoupit ke každým botám pár teplých ponožek a také někteří dárci dali kromě bot i několik párů ponožek. Jsem moc rád, že motto výzvy ‚Každý z nás udělal v životě botu, ale ne všichni ji můžeme dneska obout‘ oslovilo tak velké množství lidí,“ dodal David Šlouf.

„Ve sbírce se sešlo mnoho druhů zimních bot pánských i dámských ve velikostech 36 až 47. Některé boty jsou opravdu velmi teplé, kožené, pracovní se zateplenou vložkou, sněhule nebo dámské kozačky,“ popsala Karolína Vodičková, vedoucí Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně, který sbírku organizačně zajistil.

„Děkujeme za všechny páry bot, které se na radnici ve sbírce sešly. O boty je vždy velká nouze a jsou mezi osobami bez přístřeší a jinými potřebnými nejvíce nedostatkovým zbožím, zvlášť v těchto zimních měsících,“ doplnil Džemal Gërbani, vedoucí Domova sv. Františka.

Kromě sbírky zimní obuvi mezi plzeňskými zastupiteli se stále koná sbírka pánského teplého oblečení, kterou organizuje Diecézní charita Plzeň a magistrátní odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování. Veřejnost může stále nosit teplé pánské bundy, kalhoty, boty a veškeré další pánské teplé oblečení do humanitárního skladu v Cukrovarské 16 v Plzni. Ten je otevřený každý pracovní den v časech pondělí a středa 9 – 12, 13 – 14:30 hodin, úterý a čtvrtek 9 – 12, 13 – 17 hodin, v pátek 9 – 12 hodin.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *