Pánové, nechte si zkontrolovat zdraví své prostaty! Ve FN na to máte na to celý listopad

Fakultní nemocnice Plzeň se již podesáté zapojuje do celosvětové kampaně MOVEMBER a během celého listopadu opět nabídne mužům starším 50 let nechat si ZDARMA udělat krevní test PSA v rámci prevence rakoviny prostaty. Uvedla to mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Před samotným testem je nutné dodržet některá pravidla, která jsou zveřejněna v závěru tohoto článku. 

V případě zvýšené hodnoty PSA bude doplněný PHI (tzv. index zdravé prostaty). Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň ho zavedlo před 10 lety, jelikož daleko lépe umožňuje upřesnit diagnózu karcinomu prostaty než pouhé vyšetření PSA. Vzhledem ke zvýšené spolehlivosti tohoto indexu dochází v praxi jak ke zlepšení včasného záchytu karcinomu, tak i ke snížení nutnosti provedení biopsie prostaty (o 25 %).

“Počet nově zachycených případů karcinomu prostaty celosvětově roste. Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů. Tento všeobecný trend pochopitelně kopíruje i situace v ČR. Za posledních dvacet let se u nás výskyt tohoto karcinomu téměř ztrojnásobil, přitom úmrtí je ale více než třikrát nižší. Takto výrazný rozdíl je dán možností vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) v rámci preventivních prohlídek,” konstatuje Gebriela Levorová.

A teď k pravidlům: Muži starší 50 let se mohou bez předchozího objednání dostavit do Očkovacího centra, pavilon 61 (bývalá vojenská nemocnice), od 1.11. do 30.11.2023 v pracovních dnech od 7:30-11:30 hod. Na místě vyplní nutné formuláře a poté jim zde bude odebrán vzorek krve.

Výsledek vyšetření bude zaslán SMS zprávou, doporučení následné péče na emailovou adresu klienta. V případě potřeby je možné výsledky konzultovat telefonicky nebo mailem s MUDr. Radkou Fuchsovou, a to v úterý, ve středu a v pátek od 9:00-11:00 hod (tel. 377 401 470, fuchsovar@fnplzen.cz).

Co je nutné pro správný odběr

· 48 hodin před odběrem nemít pohlavní styk

· 48 hodin před odběrem nejezdit na kole

· 12 hodin před odběrem nejíst tučná jídla

Kampaň Movember tradičně podporuje řada zaměstnanců FN Plzeň, v čele se svým ředitelem Václavem Šimánkem. Přiložená fotografie demonstruje loňskou mužskou podporu vedení FN (ředitel FN Plzeň se svými náměstky v roce 2022).

Zdroj: FN Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *