Mejdan, filmové natáčení anebo velká voda? Statisíce škeblí a lastur na Berounce

K zajímavému jevu jeli v neděli 4. dubna členové plzeňské Záchranné stanice živočichů. Podle fotografií a zpráv od náhodné svědkyně události to na jednom úseku řeky Berounky vypadalo jako po divokém mejdanu milovníků francouzské kuchyně.
“Statisíce prázdných ulit, lastur a škeblí vyplavených na břeh v délce asi 50 metrů a šířce dvou tří metrů bylo opravdu famózní,” uvádí šéf záchranné stanice Karel Makoň. “Samozřejmě, že jsme prověřovali, zda se na lokalitě nenatáčel pořad Zdeňka Pohlreicha „Ano šéfe“ či francouzské kuchyně z dílu pořadu „Prostřeno“.  Ale nic takového se nakonec neprokázalo. Ve skutečnosti šlo pouze o přirozené vyplavení prázdných schránek vodních i suchozemských měkkýšů, které z horní části toku a břehů řeky Berounky přinesla velká voda, která se korytem prohnala v minulých týdnech,” uvedl Makoň.
“Pro nás se však jedná o zajímavý přírodní proces a koloběh živin v přírodě. Miliony miniaturních a velice křehkých schránek se na slunci a povětří postupně rozpadnou a vrátí se v podobě živin pro rostliny zpět půdy. Rostliny jsou pak potravou pro živočichy, po kterých pak zase zůstanou jen prázdné schránky, a tak to funguje už miliony let odjakživa,” konstatoval Karel Makoň.
Více na přiložených fotografiích od řeky Berounky kousek od zříceniny hradu Libštejna pod Kaceřovem.

Zdroj: Záchranná stanice živočichů Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *