Plzeňané Spejbl a Hurvínek. Jejich “otec” Josef Skupa se narodil před 130 lety

 Dvě nejznámější dřevěné postavičky – Spejbl a Hurvínek – neodmyslitelně patří k Plzni. Přesně na den před 130 lety se narodil člověk, který jim vdech život i slávu – Josef Skupa.

Skupa se narodil ve Strakonicích jako syn četníka. Rodina se už po pěti letech přestěhovala do Plzně. Skupa už od dětství projevoval nadání pro loutkové divadlo, a také dobře kreslil. V roce 1915 dokončil studium na Uměleckoprůmyslové škole a stal se středoškolským profesorem, avšak záhy musel narukovat do armády, aby se zúčastnil bojů první světové války. Z Uher byl však brzy převelen do Plzně, kde pracoval v oddělení vojenské cenzury. Zde také navázal spolupráci s Městským divadlem (pro nějž například navrhoval kulisy) a později s amatérským Loutkovým divadlem Feriálních osad (založeno 1913), pod vedením lidového loutkáře Karla Nováka.

Výročí narození loutkáře, režiséra, scénografa, výtvarníka a pedagoga, profesora Josefa Skupy si připomněli i jeho vděční Plzeňáci. Vzpomínkového setkání u čestného hrobu na plzeňském ústředním hřbitově se zúčastnili zástupci města Plzně, města Strakonic, Divadla ALFA a dalších kulturních organizací. Za město Plzeň květinu k čestnému hrobu Josefa Skupy položila Eliška Bartáková, náměstkyně primátora města Plzně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí. Ta připomněla také statečnost Josefa Skupy, kterou prokázal zejména v období 2. světové války, kdy byl dokonce zatčen gestapem a vězněn. „Po válce v roce 1945 založil Josef Skupa v Praze na Vinohradech Divadlo Spejbla a Hurvínka, které působí dodnes.  Po vleklých zdravotních potížích zemřel 8. ledna 1957 v Praze, těsně před svými 65. narozeninami,“ doplnila Eliška Bartáková.

Plzeň má na dvou místech v centru sošky postavičky Spejbla a Hurvínka, které Josefa Skupu připomínají. Město také zve na zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka nedaleko Plzně. Ten se otevřel loni v listopadu v okolí Boleveckých rybníků. Je na něm deset stanovišť, na nichž se lidé setkají s dřevěnými sochami Spejbla i Hurvínka. Po použití QR kódu oba hrdinové zájemce pobaví krátkým veršovaným rozhovorem. Je možné také plnit různé úkoly. Okruh začíná na hrázi Šídloveckého rybníku a je celoročně volně přístupný. Dá se projít pěšky i s kočárkem, anebo projet na kole, odrážedle či koloběžce.

Loutkářství v Plzni i celém regionu je významným kulturním fenoménem a v letošním „Plzeňském loutkářském roce“ si město připomene i další výročí, např. 110 let od narození Skupova žáka a spolupracovníka Jiřího Trnky a 160. výročí narození Skupova spolupracovníka Karla Nováka, lidového loutkáře. Pro veřejnost je připravena řada akcí, např. 34. ročník Mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, akce a edukační programy v Muzeu loutek včetně Loutkářské dílny profesora Skupy či venkovní výstava o fenoménu plzeňského loutkářství.

Zdroj: www.plzen.eu, Wikipedie a Český pohled

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *