Západočeská univerzita zrekonstruuje po 55 letech kolej v Baarově ulici

Kolej Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) v Baarově ulici 36 ve čtvrti Bory projde kompletní rekonstrukcí a modernizací. Zahájení prací se plánuje na podzim, do poloviny roku 2025 by měla být rekonstrukce dokončena.

Kolej v Baarově ulici čeká od podzimu stejně rozsáhlá rekonstrukce, jakou prošla vedlejší kolej v Máchově 20. Budova, postavená v roce 1966, získá nový vnější obvodový plášť se zateplením, nová okna, topení, rozvody vody a kanalizace, novou elektroinstalaci, počítačové sítě a systémy zabezpečení. Stavební úpravy přinesou také změnu vnitřních dispozic ubytovacích jednotek a sociálních zařízení. Do jednolůžkových pokojů budou dostavěna nová sociální zařízení. Opravy se dočká také vstupní schodiště s podestou, kde přibude nová rampa pro bezbariérový přístup, rekonstrukcí projdou i venkovní chodníky.

Akce by měla být dokončena do poloviny roku 2025. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí téměř 167 milionů korun. Na financování celkové rekonstrukce a modernizace budovy se přitom ze 60 procent bude podílet Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, 40 procent uhradí ZČU z vlastních zdrojů. Po dobu rekonstrukce bude kolej s kapacitou 382 lůžek z důvodu stavebních prací uzavřena. Po ní však budou pro studující připraveny pokoje s vysokým komfortem ubytování. Počet lůžek mírně vzroste na 390.

„Kolej Baarova 36 je jen o dva roky mladší než vedlejší Máchova 20, kterou univerzita rekonstruovala od září 2020 do května 2022. Budovy jsou dispozičně stejné, takže i rekonstrukce bude velmi podobná a vyžádá si úplné uzavření koleje. Po ní však studentům a studentkám nabídneme velmi komfortní ubytování na jedno- a dvojlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením,“ vysvětluje ředitel Správy kolejí a menz ZČU Petr Jícha.

Po dobu rekonstrukce se do náhradních prostor přestěhuje také borská pobočka MŠ kardinála Berana, která od září 2017 působí v přízemí budovy. Školku, jejímž zřizovatelem je Biskupství plzeňské, navštěvují také děti zaměstnanců a zaměstnankyň ZČU. V roce 2019 pro ni ZČU zrekonstruovala i druhou část přízemí, takže školka mohla navýšit svoji kapacitu. Připravovaná rekonstrukce koleje tak už nebude zahrnovat přímo prostory školky, z bezpečnostních a hygienických důvodů je však nutné ji dočasně přestěhovat. ZČU pro tyto potřeby vyčlenila prostory v nedaleké budově koleje na Klatovské 200.

ZČU vlastní deset kolejí s celkovou kapacitou 2567 lůžek. Dvě největší se nacházejí na Lochotíně v ulici Bolevecká, dalších osm je situováno na Borech, a to v ulicích Borská, Máchova, Baarova a Klatovská.

Zdroj: ZČU

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *