V muzeu promítnou film ADAM. Abla provozuje malé pekařství v Casablance, kde žije společně…

Západočeské muzeum v Plzni zve na obnovený cyklus „Filmové večery v muzeu“. Jeho cílem není jen zhlédnout film, ale i diskutovat o tom, co jsme viděli a co nám třeba uniklo. Existuje řada filmů, které nás mohou inspirovat, jak být (dobrým) člověkem. Průvodcem filmových večerů je redaktor a moderátor Petr Vaďura.

“Ve středu 18. 1. 2023 od 19.00 hodin vám v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni promítneme film „ADAM“,” uvedla mluvčí muzea Romana Němečková. “Celovečerní debut marocké režisérky Maryam Touzani měl premiéru v roce 2019 v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes a byl také marockým kandidátem na Oscara,” dodala.

Abla provozuje malé pekařství v Casablance, kde žije společně s osmiletou dcerkou Wardou. Jednoho dne u jejích dveří zaklepe Samia, která se marně snaží sehnat práci a přístřeší. Osamělá žena v pokročilém stupni těhotenství těžko nalézá v konzervativní marocké společnosti zastání. I Abla napřed příkře odmítne, ale nakonec přeci jen neochotně nabídne pomocnou ruku. Mezi ženami, které jsou zvyklé bolest maskovat hrdostí, se začne rodit silné pouto. V poetických kulisách malého pekařství rozehrává Maryam Touzani v mistrně zrežírovaném debutu Adam svou neokázalou poklonu ženské síle, touze a vytrvalosti v podmínkách nesvobody a represe.

Na únor muzeum chystá promítání filmu Krásné bytosti, které se uskuteční ve středu 8. 2. 2023.

Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *