Vydejte se na 77 výletů po romantických, dobrodružných a tajemných místech Karlštejnska

Karlštejnsko – to není jen ten slavný a velmi navštěvovaný hrad krále Karla IV. Tento kraj tuláků a trampů nabízí mnoho dalších atraktivních turistických cílů. Vybrat si mohou jak milovníci české historie, příznivci přírodních krás, zájemci o technické památky, tak i ti, co vyhledávají spíše paleontologickou minulost. Autorská dvojice Tomáš Makaj a Jaroslav Vogeltanz vás tentokrát pozve po výletech do Brd a Křivoklátska na 77 romantických, dobrodružných a tajemných míst kolem Karlštejna. Přesvědčte se sami, co kraj u slavného královského hradu skrývá za krásu. Novou výpravnou publikaci o tom právě vydává plzeňské nakladatelství Starý most.

“Vážení čtenáři, návštěvníci Karlštejnska, přijměte pozvání do jednoho z nejstarších turistických regionů v České republice, což dokazuje i nejstarší existující turistická trasa Cesta Vojty Náprstka, která byla vyznačena krátce po vzniku Klubu českých turistů v roce 1889,” zvou k návštěvě regionu prostřednictvím textů a fotografií autoři nové knížky Tomáš Makaj a Jaroslav Vogeltanz. “Můžete po ní dojít z Berouna do Karlštejna. Tento slavný hrad byl zpřístupněn veřejnosti v roce 1910 a stal se svědkem návštěv mnoha významných osobností i obyčejných výletníků, což dokazuje i nejstarší návštěvnická kniha, do níž se zapsal také císař František Josef I. Karlštejnsko se hned od počátku vzniku turismu stalo poměrně vytíženou destinací, přesto i zde lze najít romantická, dobrodružná a tajemná místa, kam nechodí mnoho návštěvníků,” uvádějí autoři.

Vzhledem k relativně malému rozsahu regionu nenachodíte příliš kilometrů, i když je třeba říci, že některé aktivity vás zcela jistě stejně vysílí. Karlštejnsko je totiž nejen rájem pěších turistů, ale také cyklistů a horolezců. Jen vodáci zde nezažijí příliš mnoho adrenalinu, ale i tak si přijdou na své. Zvláštní kategorií turistů jsou milovníci přírody, kterým poskytnou krásná panoramata zdejší vápencové skály, mnohdy vykukující z pestrých listnatých lesů. Nu a pak je tu chráněná krajinná oblast Český kras, která se s vašimi výlety v podstatě překrývá. Její pojmenování vymyslel a začal od roku 1922 používat paleontolog, speleolog, archeolog, botanik a spisovatel Jaroslav Petrbok (1881–1960). Výraz Český kras se ujal, stejně jako se ujalo i pátrání po paleontologicky a geologicky cenných lokalitách, které svého času prochodil i slavný Joachim Barrande. Také vy máte tu možnost se setkat s dávnými geologickými procesy a obdobími, které formovaly oblast této krásné lokality. Při vašich výletech budete moci sestoupit do hlubin země, kochat se krásou Koněpruských jeskyní nebo naopak hladit rozpálené skály na legendárním Alkazaru. Při té příležitosti se seznámíte i se zkamenělými organismy, které naleznete doslova na každém kroku. Také milovníci nedávné historie si přijdou na své. Při putování magickou krajinou se seznámí s krutým osudem sv. Ludmily nebo se samotou poustevníka sv. Ivana. Pro obdivovatele gotiky je tu pak hrad Karlštejn, jehož kontroverzní opravu dnes už ani nevnímáme tak kriticky jako generace před námi. Jeho klasická silueta je zapsána v srdcích mnoha návštěvníků.

“A jak bývá u nás zvykem, berte naši knihu jako inspiraci pro další výlety, nechceme být učiteli paleontologie či geologie. Chceme být pro vás inspirací k dalším výletům po koutech naší krásné vlasti,” představují svoji knihu Tomáš Makaj a Jaroslav Vogeltanz.

Knížky z produkce nakladatelství Starý most lze zakoupit v běžné distribuční síti nebo prostřednictvím vlastního e-shopu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *