Zahraniční umělci vytvoří v Plzni díla, která osvěží veřejný prostor v centru města

Do Plzně přijedou tvořit zahraniční umělci a jejich díla bude radnice prezentoval ve veřejném prostoru. Zastupitelé města rozhodli, že podpoří částkou 120 tisíc korun zahraniční umělce, kteří budou v letošním roce tvořit svá díla při pobytu v Plzni. Město dotace poskytuje pravidelně, a to na literární, výtvarnou, hudební, divadelní, taneční či designovou tvorbu.

„Účelem programu je přilákat do města nové tvůrce, know-how, myšlenky a nápady. Tato podpora se zaměřuje na umělce ze zahraničí a zahraniční umělce pobývající na území České republiky. Přednost mají realizace děl v různých prostorách centra města Plzně tak, aby byla zachována hlavní idea rezidence, a to následná prezentace umění a kultury ve veřejném prostoru,“ sdělila Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Rezidenční pobyty poskytují prostor pro individuální i týmovou uměleckou spolupráci. Jejich realizací se Plzeň pravidelně připojuje k celosvětové praxi, kdy umělecké tvůrčí pobyty nabízí příležitost jak pro vlastní tvorbu umělců, tak i pro zapojení lokálních uměleckých kruhů do mezinárodního kulturního dění.

Dotace město přiděluje prostřednictvím třetích subjektů, tedy různých spolků či sdružení, které o podporu na konkrétní projekt zažádají. Uzávěrka přijímání žádostí byla 11. dubna 2023 a magistrátní odbor kultury k tomuto datu přijal dvě žádosti, pro něž byla dotace schválena. Jedná se o spolek PaNaMo a Plzeň2015.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *