Vstupenky na Jiřího Wintera NEPRAKTU do Spáleného Poříčí získávají…

Vstupenky na výstavu kresleného humoru Jiřího Wintera NEPRAKTY ve Špejcharu ve Spáleném Poříčí vyhrávají Hana Mlynaříková a Pavel Rada. Správně odpověděli na otázku: Jak se jmenuje kniha, která byla poprvé vydána v roce 1973, jejímž autorem je Miloslav Švandrlík a ilustroval ji Jiří Winter Neprakta? – Neuvěřitelná dobrodružství žáků Kopyta a Mňouka a získávají po dvou vstupenkách na spálenopoříčskou výstavu.

-o-

Budova špejcharu byla postavena v  1. polovině 18. století jako součást spálenopoříčského zámeckého velkostatku. O samotném vzniku objektu neexistují podrobnější záznamy, dendrochronologickým průzkumem však bylo zjištěno, že trámy, použité ke stavbě původního krovu, jsou z  jedlového dřeva a stromy pro výrobu trámů byly pokáceny v  letech 1723 a 1724.

Ke svému původnímu účelu, uskladnění obilovin, sloužil špejchar až do konce 20. století, kdy byl již v  havarijním stavu. Postupná záchrana objektu začala v  roce 2004, dokončena pak byla v  roce 2010.
Komplexní rekonstrukcí budovy vznikly prostory galerie pro příležitostné výstavy, stálá expozice historické zemědělské techniky, dále unikátní „naučná stezka pod střechou“, která nás provede přírodou Brd a životem jejích obyvatel v  minulosti i současnosti a celé jedno patro špejcharu je věnováno galerii kresleného humoru Jiřího Wintera NEPRAKTY. Tato stálá výstava je jediná v  republice.
Špejchar naleznete v  areálu hotelu Ve Dvoře v  blízkosti zámku a ochotně Vás jím provede pracovnice Infocentra (lidová roubená chaloupka vedle fary).

Na titulním snímku je Jiří Winter Neprakta, druhá fotografie je z expozice ve Špejcharu Spálené Poříčí

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *