SOUTĚŽ: Jak se jmenuje a kdy se narodil nejmladší člen šimpanzí tlupy v plzeňské zoo?

Nejmladší přírůstek šestičlenné tlupy šimpanzů v plzeňské zoo se rád ukazuje návštěvníkům. Tlupu teď tvoří samec Bask, samice Brigitta, Maria, Zizwa, malá opička (jejíž jméno máte odpovědět) a její matka Zedonja. Tlupa díky šimpanzímu miminku pookřála. Zedonjina o sedm let starší sestra Zizwa při porodu pomáhala, samec a další dvě samice byly přítomny. Zizwa se poslední týdny podílí na péči o mládě a hýčká ho stejně jako matka. “U šimpanzů tomu říkáme tetičkovské chování,” uvedla ošetřovatelka primátů. Šimpanzí tlupa měla na přirozený odchov mláděte klid také díky uzavření vnitřních pavilonů zoo v době koronavirové pandemie.

Úspěšný odchov se v plzeňské zoo předtím  podařil u samice Bamii, narozené v roce 2003, která je nyní ve Francii sama matkou. Mládě je na matce v prvních pěti letech zcela závislé. Malá šimpanzice se už naučila základní sociální návyky ve skupině a umí se dorozumět šimpanzí řečí, například při hře s matkou Zedonjou (šestadvacetiletou, která dosud mládě neměla) nebo při příchodu otce – (sedmadvacetiletého) Baska.

Nejpozději do 5. srpna nám napište na e-mailovou adresu: obchod@ceskypohled.eu, jak se jmenuje nejmenší šimpanzí přírůstek v plzeňské zoo a kdy přesně se narodil. Ze správných odpovědí vybereme tři šťastlivce, kteří se mohou těšit na zajímavé knížky o zvířatech.

Foto: Kateřina Misíková

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *