Libuše a Drákula se už příští týden stěhují na Lochotín

Před devíti lety založilo Divadla Josefa Kajetána Tyla novou tradici, a to zakončení divadelní sezóny operou pod širým nebem. Cílem akce je představit operní dílo v jeho plné monumentalitě a na­bídnout nevšední a mimořádný zážitek v prostředí přírodní­ho amfiteátru. Projekt každoročně oslovuje tisíce diváků, a to nejen z řad příznivců operního žánru, ale i těch, kteří se s operou dosud nesetkali a preferují neformální atmosféru před návštěvou divadla.

V minulých letech si diváci mohli užít open-air uvedení oper Aida, Turandot, Nabucco, Macbeth, Carmen či kantáty Carmina burana. V závěru sezóny 2021/2022 pak po­prvé také muzikálovou produkci – muzikál Elisabeth. Na konec sezóny 2023/2024 divadlo pro diváky připravujeme před­stavení dvě – operní a muzikálové. Těšit se můžete na slav­nostní operu Bedřicha Smetany Libuše, napsanou k příležitosti otevření Národního divadla, a na úspěšný muzikál autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese, který se na české scé­ně drží neuvěřitelných téměř 30 let – Dracula.

Slavnostní opera z hlubin české mytologie LIBUŠE zazní v pátek 28. června 2024

Jak jinak oslavit Rok české hudby a 200 let od narození Bedřicha Smetany, než uvedením jeho slavnostní opery Libuše pod širým nebem? Smetana svou čtvrtou operu napsal již v letech 1871 a 1872, slavné premiéry se ale dočkala až po skladatelově ohluchnutí, při slavnostním otevření Národního divadla 11. června 1881. Opera, jež má být podle záměru skladatele uváděna pouze při výjimečných příležitostech, jakou oslava Roku české hudby 2024 v Plzni nepochybně je, vypráví o prapočátcích českého národa tak, jak je známe z legendy o kněžně Libuši.

Režisér Tomáš Ondřej Pilař se rozhodl pro maximální diváckou atraktivitu dílo ve spolupráci s dirigentem vhodně zkrátit, takže i těm, kteří mají strach z nezáživného představení, můžeme slíbit přitažlivou podívanou. I v letošním roce se bude jednat o velkoformátové divadlo nabité davovými scénami, efekty a rozměrnými videoprojekcemi. Úchvatné sbory, dramatické a elektrizující zpěvy titulních postav i orchestr rozehraný do epické šíře, tím vším si Smetanova Libuše dodnes získává srdce diváků. Není to však zdaleka jen velkolepé a působivé operní dílo, ale i silné poselství o naději a síle lidského usmíření, které činí tuto operu výjimečnou.

V jediném open-air uvedení v Amfiteátru Lochotín se představí přední čeští operní pěvci v čele se sólistkou opery Divadla J. K. Tyla, držitelkou Ceny Thalie Ivanou Veberovou. Opera bude provedena ve zkrácené verzi vytvořené speciálně pro plzeňskou Noc s operou.

Nejúspěšnější český muzikál všech dob DRACULA v úterý 25. června 2024 je hostem Noci s operou

Kdo by neznal hity jako Jsi můj pán nebo Vím, že jsi se mnou? Za téměř třicet let od svého vzniku viděly původní český muzikál Dracula, volně inspirovaný slavným románem Brama Stokera, statisíce diváků u nás i v zahraničí. Romantický a tajemný příběh mysteriózního transylvánského hraběte Draculy se odehrává napříč staletími od středověku až do blízké budoucnosti. Během nich se z nemilosrdného vládce a krutého bojovníka, stiženého kletbou nesmrtelnosti a věčné touhy po krvi, stává zlomený muž, toužící po lásce a vykoupení.

Novou, původní a zároveň vůbec první mimopražskou inscenaci nabídne Divadlo J. K. Tyla svým divákům v rámci Roku české hudby jako letní open-air produkci v Amfiteátru Lochotín s novým obsazením plným plzeňských muzikálových hvězd.

Dvě vstupenky na operu Libuše můžete získat i v naší soutěži. Stačí správně odpovědět na otázku: Jaká je nejznámější skladba Bedřicha Smetany spojená s Plzní?

Odpovědi nám pošlete do středy 26. června do půlnoci na e-mailovou adresu: obchod@ceskypohled.eu. Pět šťastlivců od nás dostane po dvou vstupenkách “na deku”. K odpovědi přidejte i své telefonní číslo, ať vás můžeme včas informovat o výhře.

Zdroj: DJKT, fotografie jsou z předchozích ročníků Noci s operou

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *