V sobotu v Plzni vystoupí Zuzana Homolová

O víkendu v Plzni vystoupí legenda slovenské písničkářské scény Zuzana Homolová. Žánrově těžko zařaditelná hudebnice je známá především jako interpretka slovenských lidových balad, slovenské poezie a také autorka vlastních písní. V Plzni se představí na koncertě Trojky Zuzany Homolové, ve které vystupuje ve společnosti houslisty Sama Smetany a kytaristy Miloše Železňáka. Koncert se odehraje v sobotu 11. dubna od 19.00 hod. v družstevní kavárně Inkognito.

„V Plzni představíme hlavně naše poslední společné album Nět vekšeho rozkošu s úpravami lidových písní a balad a také poslední album zhudebněné poesie.“ upřesňuje Zuzana Homolová. Doplňuje, že sobotní koncert je jedním ze tří, které má skupina aktuálně naplánované v ČR. V pátek odehraje skupina koncert v Karlových Varech, v neděli pak v pražském Paláci Akropolis společně s kytaristou Ondřejem Škochem a skupinou NITKY, se kterými nazpívala album zhudebněné a do češtiny přeložené básně Suzanne Renaud, manželky Bohuslava Reynka, s názvem Prší na habry.

Do povědomí českého publika se Zuzana Homolová dostala díky Jaroslavu Hutkovi, který ji v osmdesátých letech přivedl do legendárního seskupení folkových písničkářů Šafrán. Po jeho nuceném rozpadu hrála v bratislavském divadélku U Rolanda, koncertovala a nahrávala jako sólistka případně spolu s dalšími osobnostmi folku (např. Vladimír Merta, Jan Hrubý, Vlasta Redl), rocku (skupiny Tagore, Longital) a jazzu (Jiří Stivín). Houslista Samo Smetana se vedle mnoholeté spolupráce se Zuzanou Homolovou věnuje především world music s hudební skupinou Banda. Multižánrový kytarista Miloš Železňák je známý ze svých  jazzových, bluesových  a  rockových projektů.

Hudebníci se mohou pochlubit několika cenami. Příkladem je album Zuzany Homolové Tvojej duši zahynúť nedám, které získalo prestižní ocenění Aurel 2005 za nejlepší album world music. Album TROJKY ZH Nět vekšeho rozkošu byl v r. 2014, stejně jako poslední album Zuzany Homolové a Miloše Železňáka Medzi dvomi prázdnotami v r. 2015 nominován na cenu Radio head awards.             (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *