V sobotu 17. ledna se Plzeň otevře jako Evropské hlavní město kultury

Od pátku 16. až do neděle 18. ledna se Plzeň otevře jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Velkolepé slavnostní zahájení v režii uměleckého ředitele projektu Petra Formana se uskuteční v sobotu 17. ledna pod širým nebem v historickém centru západočeské metropole.

„Přál bych si, aby to pro lidi bylo překvapení. Bude se dít spousta věcí, v hlavní roli je samotné město a nové zvony, jevištěm jsou domy a katedrála, kde se bude vše odehrávat. Součástí je i videomapping, který se uskuteční na celé ploše náměstí. Obrazy jsou inspirované samotným městem a krajinou na téma zvonů, plzeňské historie, velikánů, světa kultury a světa lidí, kteří patří k Plzni,“ uvedl Petr Forman. „Výjimečný moment bude dlouhý přechod provazochodce nad náměstím, který je opět nějak spojený s katedrálou a s prvním rozezněním zvonů. Pak zde bude spousta skrytých momentů a ty budou odhaleny až během představení. Hudba mladého skladatele Marka Ivanovice bude potom zahraná Plzeňskou filharmonií spolu s většími tělesy dudáků, trubačů a sborů. Na konci společného okamžiku pak chystáme pro diváky ještě jedno překvapení v podobě koncertu vzácných hostů české hudební scény,“dodává Petr Forman.

Petr Forman

Slavnostní moment, nazvaný Symfonie zvonů začne v sobotu v 17:30 hodin. Nejprve se na náměstí Republiky sejdou čtyři průvody symbolizující plzeňské řeky. Vyjdou ze směru čtyř plzeňských čtvrtí (Doubravka, Slovany, Bory a Lochotín). Poté se na celé ploše rozehraje strhující podívaná, které se zúčastní více než 150 českých i zahraničních herců, akrobatů, hudebníků a dalších umělců. Diváci mimo jiné uvidí největší videomapping u nás z dílny 3dsense, který oživí nejen katedrálu, ale i domy okolo. Projekce se bude po hlavní části programu opakovat v několika dalších smyčkách po 19. hodině, aby ji mohli přijít shlédnou i lidé, kteří se předtím na náměstí nevešli.

Pvovazochodec David Dimitri

Zahájení doprovodí premiéra původní skladby skladatele Marka Ivanovice, která vyvrcholí prvním rozezněním nových zvonů umístěných v Katedrále sv. Bartoloměje díky veřejné sbírce Ze srdce zvon. „Doufali jsme, že se nám podaří vybrat neuvěřitelných deset milionů korun, aby se Bartoloměj, Hroznata, Marie a Jan vrátily zpět do věže katedrály. Podařilo se a já se těším, že až zvony zazní, přibudou další a silné emoce, že se něčeho smysluplného docílilo,“ svěřuje se Jan Janák, hlavní iniciátor sbírky Ze srdce zvon. Společně s plzeňskými zvony se rozezní zvony například v Praze, Českých Budějovicích a Hradci Králové, ale také v Paříži, Stockholmu a dalších městech celé Evropy.

Kromě sobotního zahájení čekají na české i zahraniční návštěvníky po celý víkend od pátku do neděle na mnoha místech Plzně další zajímavé a nevšední zážitky. Již v pátek se uskuteční netradiční procházky Skrytého města s výkladem po známých i neznámých místech Plzně a celosvětová oslava narozenin umění Art´s Birthday. V sobotu potom první možnost vidět rozsáhlou retrospektivní výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Galerii města Plzně nebo pozorovat vznik ledového baru před Měšťanskou besedou, který vytvoří plzeňský umělec František Bálek s dalšími evropskými sochaři. V neděli pak mohou Plzeňané a hosté absolvovat opět procházky a setkávání s plzeňskými osobnostmi.        (sed)  

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *