Češi neposlouchají lékaře a vážně tím ohrožují své zdraví. Přestávají brát léky

Nemoci oběhové soustavy mají v České republice za následek nejvíce úmrtí, každý rok na ně umírá okolo 50 tisíc pacientů. Rozhodně se tedy nevyplácí v oblasti léčby kardiovaskulárních chorob cokoliv zanedbávat. A jedním z důležitých faktorů úspěšného zvládnutí nemoci je i dodržování rad lékaře. Ne všichni pacienti však dbají rad svého lékaře a předepsanou léčbu neužívají. Především v současné pandemické době je spolupráce lékaře a pacienta klíčová. Pravidelné užívání léků, vyvážený jídelníček, omezení kouření a dostatek pohybu přitom mohou výrazně zlepšit kvalitu a délku života pacientů s nemocemi srdce a cév.

Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak patří k nejzávažnějším rizikovým faktorům onemocnění srdce a cév, nejčastější příčiny úmrtí nejen Čechů. Pro úspěšnou léčbu pacientů s kardiovaskulárním onemocněním je nejdůležitějším faktorem spolupráce mezi lékařem a pacientem. Co to v praxi znamená? Dodržovat předepsanou léčbu a doporučená režimová opatření. Dle studií bylo zjištěno, že pacienti, kteří neužívají léky dle pokynů lékaře, mají o 20 až 50 % vyšší riziko komplikací. Mluvíme-li o vysokém krevním tlaku a cholesterolu, pak se jedná o komplikace jako infarkt myokardu či mozková mrtvice. Při nedostatečném dodržování léčebných doporučení (tzv. non-adherence) hrozí velké riziko zbytečného úmrtí.

Poslouchejte svého lékaře
Pro mnoho pacientů je ošetřující lékař autoritou. Dodržování léčby by tedy mělo být zásadní. „Úspěšná léčba rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, cholesterol, ale i cukrovka a obezita má několik úskalí. Pacienti totiž často nedodržují režimová opatření jako například omezit kouření a konzumaci alkoholu. Pacienti také nemají dostatek pohybu a nedodržují dietní opatření. Podobná situace bohužel nastává až v 50 % případů a téměř 40 % pacientů přestává léky užívat do jednoho roku od zahájení léčby,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, přednosta II. interní Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Nemoci, které mohou „tiše“ zabíjet
Vysoký krevní tlak (hypertenze) a hladina cholesterolu jsou potíže, které nebolí, ale dokáží tiše zabíjet. Hypertenze trápí až 43 % populace, přitom nemocným v porovnání se zdravým člověkem hrozí až dvojnásobné riziko infarktu myokardu. A pokud k tomu mají ještě vysokou hladinu „zlého“ cholesterolu, riziko je dokonce šestinásobné. Jenže ne všichni pacienti předepsanou léčbu rizikových onemocnění dodržují.

Co proto můžeme udělat?
„Snažíme se, aby pacienti nemuseli brát velké množství tablet a doporučujeme jim takzvanou kombinační léčbu. Dáváme dvě až tři účinné látky do jedné tablety, a pak hovoříme o fixních kombinacích. Čím více tablet totiž pacient bere, tím horší je dodržování léčby. Do jedné tablety můžeme například dát lék na vysoký krevní tlak i na vysokou hladinu cholesterolu. Tedy léčit jednou tabletou více rizikových faktorů. Dále se pacienty snažíme přesvědčit, aby léky opravdu brali. Pacient se musí chtít léčit a spolupracovat s ošetřujícím lékařem. Pokud nám nebudou věřit, že léčba je pro jejich zdraví prospěšná a pokud nebudou léky brát, tak se jejich stav a celá situace nezlepší. Důvěra mezi lékařem a pacientem je zde zcela zásadní,“ dodává prof. MUDr. Miroslav Souček.

Moderní medicína přináší možnosti, jak pacientům dodržování léčby usnadnit. Nicméně bez pevné vůle v dodržování režimových opatření a respektu k doporučením svého lékaře to nepůjde. Je třeba s lékařem spolupracovat a nesnažit se jej „ošulit“. Koneckonců jde tady o život.

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *