U Voříkovských v sobotu přivítají rodiče s dětmi

V sobotu 30. září se brány historického domu „U Voříkovských“ v Liliové ulici v Praze otevřou rodičům s dětmi. Zatímco se rodiče zúčastní prohlídky, děti od šesti let si v přednáškovém sále vyzkouší renesanční malování a z kostek si postaví své město. Zvláštní prohlídky jsou zdarma a zájemci si je mohou rezervovat přes webové stránky Národního památkového ústavu. Památka bude přístupná formou komentovaných prohlídek (v 10, 11, 13 a 14.30 hodin).

Objekt, v umělecko-historické literatuře nazývaný „U Voříkovských“, je významným měšťanským domem s bohatou historií, kterou sdílel s celým svým prostředím v srdci Starého Města, v těsném kontaktu s kostelem sv. Anny – nynějším centrem Pražská křižovatka. Nárožní dům se sestává z několika navzájem spojených objektů a první písemná zmínka o něm se objevuje v první čtvrtině 14. století. Od 15. století zde byl prosperující pivovar. Další přestavby pak proběhly v průběhu 17., 18. a 19. století. Budova má dobře dochované architektonické členění průčelí včetně pozdně renesančního vstupního portálu s barokní malbou v rámu nad portálem. Dům obsahuje též řadu cenných prostor s klenbami, zejména v uličním traktu přízemí (které NPÚ plánuje využít pro funkce spojené se zpřístupněním), s cennými rozlehlými klenutými sklepy gotického i barokního původu a na řadě míst s dochovanými dlažbami. V patře východního a severního křídla vznikly v 18. století luxusní obytné a reprezentativní místnosti s klenbami a stropy se štukovou výzdobou a nástropními i nástěnnými malbami.

Budovu převzal Národní památkový ústav do své správy v roce 2005 od Národní knihovny. V roce 2011 získal od Ministerstva kultury finanční prostředky, díky nimž mohl zahájit přípravu obnovy a projekční práce. Celková výše poskytnuté dotace činí 148 mil. Kč včetně DPH a nebude překročena. Stavební povolení NPÚ získal v dubnu 2013. Realizace veřejné zakázky a výběr stavební firmy se uskutečnily v březnu 2015, stavební práce probíhaly od května 2015 do června 2017. Od podzimu bude dům sloužit jako pracoviště Národního památkového ústavu.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *