Ve středu se bude lovit Třemošenský rybník. Ryby poputují do sádek

Čtvrtý největší rybník Bolevecké rybniční soustavy čeká 16. listopadu výlov. S upouštěním vody v Třemošenském rybníce začali vodohospodáři již počátkem října, v den výlovu budou na místě už časně ráno, výlov skončí před polednem. Vylovené ryby si mohou lidé zakoupit před Vánoci na městských sádkách. K rychlému znovunapuštění vodní plochy přispějí plánované aktivity na rybnících, které leží na Boleveckém potoce výše proti proudu.

„V minulosti jsme většinou lovili Drahotínský rybník, letošní výlov Třemošenského rybníka je po šesti letech jeho prvním. Rybníky Bolevecké rybniční soustavy totiž slouží hlavně k rekreačním účelům,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

„Přípravy na výlov začnou již za časného rána, samotný výlov by měl skončit už před polednem. Hlavní lovenou rybou je kapr, amur a štika,“ uvedl vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar. Pracovníci Správy veřejného statku spolu s rybáři poté ryby odvezou na městské sádky, kde si je budou moci zájemci zakoupit před Vánoci.

Třemošenský rybník byl naposledy vypuštěn v roce 2016, kdy se u jeho břehu budovala nová cesta. Letošní vypuštění vody správci rybníka využijí mimo jiné k odstranění nepořádku z jeho dna. Po výlovu se začne Třemošenský rybník postupně napouštět. Rychlejšímu napouštění pomůže výlov menšího rybníka Nováčku, který proběhne týden poté. Právě posloupnost napouštění a vypouštění rybníků na Boleveckém potoce je v případě tohoto výlovu důležitá. Třemošenský rybník je po Šídlovském a Nováčku třetí v řadě na Boleveckém potoce. Proto mu také pomůže snížení stavu vody v Šídlovském rybníce nutné před jeho opravou jižního břehu, které zvedne hadinu vody jak v Nováčku pod ním, tak v Třemošenském rybníce za ním po proudu Boleveckého potoka. Práce na opravě jižního břehu Šídlováku totiž mají začít již v prosinci tohoto roku.

Třemošenský rybník je součástí Bolevecké rybniční soustavy, kterou nechalo město Plzeň vybudovat již v 15. století. Tehdy patřilo vaření piva a rybníkářství k nejvýnosnějšímu podnikání. Své jméno získal rybník po silnici, která vedla do Třemošné. Třemošenský rybník spolu se Seneckým ale vznikly až po roce 1734. V roce 1931 u něj byl založen první židovský skautský oddíl vedený Janem Adélou. Za války byl jediným rybníkem, kde se směli koupat Židé, proto se mu také říkalo Židovák. V roce 1992 se plocha rybníka zmenšila v souvislosti s budováním nové silnice do Třemošné, nyní činí 2,75 hektaru.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *