Světem oceňovaná sólistka na violoncello Michaela Fukačová zahájí novou sezónu Plzeňské filharmonie

 

Plzeňská filharmonie zahajuje novou sezónu 2017/2018. Tento slavnostní večer se uskuteční 21. 9. 2017 od 19:00 v Měšťanské besedě se světově známou a oceňovanou sólistkou na violoncello Michaelou Fukačovou.

V první části koncertu zazní Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, podle kterého nese název celý zahajovací večer. Toto dílo je Dvořákovým druhým pokusem o violoncellový koncert. Dvořák odmítl spousty nabídek na napsání koncertu pro violoncello, protože nepovažoval tento nástroj vhodný k sólovému vystupování. Zajímavostí je, že Antonín Dvořák napsal toto dílo při návratu z Ameriky do své vlasti, a sólistka koncertu, Michaela Fukačová, žije trvale v Dánsku a do Čech jezdí koncertovat jednou dvakrát ročně. Tento rok je jednou z jejích návštěv Měšťanská beseda v Plzni. Dílo mělo premiéru v roce 1896 v Londýně.

Po přestávce budou moci posluchači slyšet dílo od Petra Iljiče Čajkovského, Symfonie č. 4 f moll, op. 36. Ona 4. symfonie vznikala během roku 1877, který můžeme považovat za jakýsi uzlový bod v životě skladatele. Po své premiéře se nesetkala s úspěchem. První velký aplaus získala symfonie v Británii v roce 1893. V současné době je považována za jednu z nejlepší Čajkovského symfonií, což potvrzuje i fakt, že je jednou z nejhranějších orchestrálních skladeb.

Celý koncert bude mít pod svou taktovkou šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner.

Tento koncert je první z abonentní řady A, která v letošní sezóně nabízí osm koncertů. O dva koncerty méně nabízí abonentní řada B, která se žánrově od té první neliší. Řada C, která nabízí hudbu napříč žánry, zahájí koncertem 9. 11. 2017. Plzeňská filharmonie má i koncerty pro dětské posluchače. Tato řada má celkem tři koncerty, které můžete se svými dětmi navštívit v listopadu letošního roku a v dubnu a červnu roku následujícího.

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *