SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky do rodinného muzea hraček v Nýřanech

Základem rodinného muzea hraček v Nýřanech byly dvě panenky z dětství majitelky muzea Jany Pechmanové – Simonka, kloubová panenka, a Petřík od výrobce Dubena. “Jako holčička jsem pochopitelně snila o panenkách o to více, že byly pro mne velkou vzácností. Vlastně Simonku jsem dostala, až když jsem odrostla všem kočárkům, medvídkům a panenkám. Bylo mně 14 let a dostala jsem ji od bezdětné tety. K  panenkám jsem se vrátila až po roce 1989, kdy se po uvolnění režimu začaly vozit porcelánové panenky ze sousedního Německa,” vypráví Jana Pechmanová.

Tehdy si paní Jana začala plnit své panenkovské sny a její sbírka se postupně rozrůstala. “Za několik let již byla dosti početná a moji známí mně říkali, že bych si tu krásu neměla nechat jen pro sebe, ale podělit se i s ostatními o radost z  krásných hraček. Věděla jsem, že by to představovalo mnoho problémů a dlouho jsem si tuto myšlenku nechtěla připustit,” vzpomíná. “To jsem ale již začala nakupovat i různé jiné sběratelské předměty okolo panenek, jako pokojíčky, kočárky a všechny možné potřeby pro panenky, ale též i miminka. Několik kočárků pro miminka a panenky jsme zrestaurovali a já začala restaurovat i poškozené starožitné panenky, na nichž se již podepsalo jejich stáří. Také jsem objevila nádherná umělecká rebornová miminka a vytvořila jsem jejich krásnou a početnou sbírku,” dodává.

To již ale cítila, že je jen otázkou krátkého času, kdy se myšlenka v  jejím podvědomí uskuteční do reálného muzea hraček. “Byla jsem již přesvědčená, že to chci zkusit, ale problém byl, kde sehnat vhodné prostory, které jsou vždy společně s  financováním základním problémem veškerého podnikání, zvláště u muzea hraček, které není výdělečně činné a prostory muzea u hraček musí být udržovány v  určité teplotě po celý rok i když jsou v  muzeu umístěné pouze hračky, takže provoz musí být ztrátový vždy. Nakonec jsme se rozhodli pro jediné řešení, které se nabízelo – vybudovat muzeum v  našich dvou domcích a maximálně se podřídit chodu muzea, co se týká jak naší obývané plochy, tak i provozu muzea. Našemu muzeu tak stále více a více ustupujeme. V  současné době se naše muzeum rozkládá v  9 místnostech našich dvou domků a pro změnu nyní řešíme bydlení,” říká Jana Pechmanová.

A co vše je možné v  jejím muzeu vidět? Tisíce starožitných panenek, starožitné pokojíčky, kočárky, medvídky a jiné plyšáčky, autíčka, mašinky, staré knížky, indiány a třeba i tak oblíbené postavičky dinosaurů, rakousko-uherské kolébky, retro postýlky pro rebornová miminka. To vše dohromady tvoří kojenecké oddělení, včetně inkubátoru na nedonošená miminka. Vše je opravdové a identické.
“Vzhledem k  nadšení a ohlasu návštěvníků myslím, že moje myšlenka udělat pro lidi takovou oázu klidu, radosti a vzpomínání na jejich dětská léta uprostřed krásných hraček se naplnila a to vyvažuje všechny ty starosti okolo provozu a financování muzea,” podotýká Jana Pechmanová.

“Již nějakou dobu se ale zaměstnávám myšlenkou oddělit naše retro hračky a vybudovat samostatnou pobočku muzea v  Plzni. Najít nějakého milovníka hraček, který má vlastní prostory a dát mu naše retro hračky do pronájmu k  jeho samostatnému podnikání s  tím, že by si řídil provoz muzea sám. Tím by vzniklo více prostoru pro naše hodně staré hračky před obdobím retra, větší prostor pro návštěvníky a v  neposlední řadě též pro naše bydlení. Zatím tento projekt nosím pouze v  hlavě, a přestože jsem se v  tom snažila udělat nějaké kroky, nepodařilo se mně jej naplnit. Určitě ale věřím, že je to jen otázka času a moje myšlenka se promění ve skutečnost. Pro mne je hlavně velice důležité, aby v  našem muzeu byli lidé šťastní, na chvíli zapomněli na svoje starosti a alespoň na chvilku se stali opět „dětmi“. Prostě, aby se vrátili do svého krásného, bezstarostného dětství…” – říká paní Jana.

Vstupenky do muzea můžete vyhrát v naší soutěži. Stačí správně vyjmenovat alespoň devět typů hraček, které můžete v expozici v současné době vidět. Odpověď nám  pošlete nejpozději do 10. března 2019 ma e-mailovou adresu: obchod@ceskypohled.eu. Tři výherci dostanou dvě vstupenky do muzea hraček – vždy jednu pro dospělého a jednu dětskou.
https://www.rodinnemuzeumhracek.cz/
https://www.facebook.com

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Jitka Ždychová napsal:

    Dobrý den, psala jsr6m i na jiný web, paní Pechmannová vám dala fota že zámku a píše se v textu, že se jedná o její muzeum. Prosím též o opravu v textu – fota jsou z Bylinkového panství Rochlov, kde měla před lety výstavu. Děkuji, Jitka Ždychová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *