SOUTĚŽ: Motomuzeum v Chlumčanech potěší každého fandu jedné stopy

Osm let je otevřeno Muzeum motocyklů v Chlumčanech. Pozoruhodnou sbírku, která potěší každého fandu jedné stopy, si pořídili otec a syn Václav a Petr Bártovi. Bárta-otec mezi roky 1962 a 1973 aktivně jezdil motokros, a to na věhlasných speciálech Eso a ČZ. Syn po něm vášeň pro motocykly podědil. Oba léta usilovně pátrali, sháněli a renovovali staré motocykly a podařilo se jim vytvořit kompletní sbírku motocyklů JAWA, ČZ, Eso a Praga.

Zpočátku měli motorky na několika místech, některé stály v garáži, další v zasedací místnosti či po chodbách. Dnes už jsou všechny v jedné „chaloupce“, jak muzeu říkají jeho majitelé. K vidění je tam dnes 160 motocyklů, včetně těch nejstarších, které kdy vyjely z linek továren JAWA, Praga  a strakonické České zbrojovky.

Hned na začátku expozice jsou motokrosová Esa 250, 350 a nejrozšířenější Eso 500. A přesně na takovém stroji kdysi závodil Václav Bárta. Ten, co je vystavený, patřil českému úspěšnému jezdci Miloslavu Součkovi. Největší část muzea patří tuzemským předválečným motocyklům. Je tam například jedna z třech stovek vyrobených pragováckých třistapadesátek. Hned vedle pak začíná kompletní sbírka motocyklů JAWA od prvních kusů až do roku 1958.Opravdoví znalci zajásají, když koukají  na Rumpál, Viliers či na první čtyřtaktní JAWU 350 či na slavné péráky. Úplně na konci pak stojí soutěžní speciál Libeňák 250. Další dvě řady patří strakonické továrně, které začala motorky vyrábět v roce 1932. Začínají prvním ČZ 76 Kaktus, pokračují touristovou řadou a motokrosovými speciály vyrobenými v letech 1963 až 1991. Vidět můžeme i ČZ Ortopedia upravená podle potřeb invalidů, takže co kus, to originál, anebo ČZ Rikša, který byl určen pro vývoz do Indie.

Bártovi do své sbírky sehnali i některé zahraniční stroje. Za zmínku určitě stojí anglické BSA, zajímavé vodou chlazené dvouválce Scoot a hezký je pohled i na čtyřválcový ARIEL o objemu 600 ccm. Nejvzácnějším a současně nejkrásnějším motocyklem v kolekci je Vincent Rapide z roku 1948. Je pojízdný a má krásně popsanou i celou jeho historii.

Chlumčanské muzeum kromě turistů navštěvují i známé osobnosti z motokrosového prostředí z doby, kdy na těchto strojích závodili. Zmínili jsme už Miloslava Součka a přidejme ještě jména Němeček, Hřebeček či Churavý.

Pokud se toho chcete o motorkách, o jejich historii a osudech dozvědět víc, můžete do Motomuzea v Chlumčanech přijít každou sobotu od 10 do 16 hodin nebo i jindy podle domluvy s majiteli. Václav a Petr Bártovi se těší na každého návštěvníka.

Vstupenky do muzea můžete vyhrát v naší soutěži. Stačí jen správně odpovědět na otázku: Jak vzniklo jméno firmy JAWA? A mít štěstí. Odpovědi nám posílejte do 6. července na e-mailovou adresu obchod@ceskypohled.eu.

Soutěží se o 3x 2 vstupenky.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *