SOUTĚŽ: Noc s operou na Lochotíně nabídne dva velkolepé zážitky

Pro milovníky opery i nevšedních zážitků chystá Divadlo J. K. Tyla již šestý ročník zcela mimořádného projektu Noc s operou. Příznivci velkolepé akce se po dvou zrušených ročnících dočkají dvojitého zážitku. V pátek 24. června 2022 se v prostředí Amfiteátru Lochotín představí již avizované Verdiho operní drama Macbeth, hostem šestého ročníku Noci s operou bude v neděli 26. června 2022 muzikál Elisabeth.

V pátek 24. června se Amfiteátr zahalí tajemnou atmosférou mlžného Skotska, přenese vás do doby 11. století. Verdiho hudba a napínavý příběh o středověkém vojevůdci, který se spojí s temnými silami, aby získal korunu, jsou příslibem nezapomenutelného večera.

Macbeth je nejdramatičtější z děl Giuseppe Verdiho a sám skladatel ho prý miloval více než všechny své ostatní opery. Děj vychází ze Shakespearova příběhu o bezuzdné ctižádosti, nezřízené touhy po stále větší moci, ve které Macbeth podléhá našeptávání své ženy. „Opera se odehrává ve Skotsku jedenáctého století a oplývá množstvím efektních scén, jakými jsou například sabat čarodějnic, velká středověká bitva nebo velkolepá královská korunovace, které jsou jako stvořené k realizaci pod širým nebem a jejichž atmosféru podtrhneme mimo jiné ohromujícím sborem, velkým baletem, novým cirkusem a světelnou show,“ prozrazuje režisér Tomáš Ondřej Pilař. Skotského šlechtice Macbetha ztvární Martin Bárta, který se s touto rolí setkal nejen v plzeňském divadle, ale také na scéně Národního divadla v Praze. Jako jeho ctižádostivá manželka lady Macbeth vystoupí plzeňská sólistka, držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová.

Druhým představením v rámci Noci s operou bude velkolepé dílo o životě proslulé císařovny Sisi, za nímž stojí dvojice prestižních evropských tvůrců, textař a libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay. Česká premiéra Elisabeth se odehrála v listopadu 2019 na plzeňské Nové scéně a muzikál se zařadil mezi nejnáročnější produkce DJKT. „Elisabeth nabízí nejen podmanivý příběh doprovázený působivou hudbou, ale také velkou divadelní podívanou. Je to skvělý muzikál, máme hvězdné obsazení a teď máme dokonce příležitost naplno využít možnosti i atmosféru amfiteátru přímo pod širým nebem,“ neskrývá nadšení režisér Lumír Olšovský. Že obsazení bude opravdu hvězdné, dokazují ocenění, která protagonisté hlavních rolí získali. Představitelka titulní role Soňa Hanzlíčková je držitelkou Umělecké ceny města Plzně a její výkon byl oceněn i nominací na Cenu Thálie, její kolega Pavel Režný se za svůj výkon v roli Smrti stal laureátem této nejprestižnější tuzemské divadelní ceny.

První ročník Noci s operou se uskutečnil již v roce 2015 a přinesl úspěšný koncert sboru, sólistů a orchestru DJKT s hosty Evou Urbanovou a Miroslavem Dvorským. O rok později se v rámci projektu uskutečnila velkolepá produkce Verdiho opery Aida. Jedinečné scénické provedení kantáty Carmina burana bylo nastudováno v roce 2017, o rok později pak Pucciniho Turandot. Zatím poslední ročník, na kterém se sešlo 7 500 diváků, byl ve znamení Verdiho Nabucca. Cílem celého projektu je představit operu v její plné monumentalitě, oslovit příznivce operního žánru i nové návštěvníky, kteří preferují neformální prostředí, a nabídnout nevšední a mimořádný zážitek v prostředí přírodního amfiteátru.

Náročné open air produkce vznikají za významné podpory Městského obvodu Plzeň 1, statutárního města Plzně a Plzeňského kraje. Vstupenky od 200 Kč k stání (tzv. „na deku“), a od 390 Kč k sezení jsou již v prodeji v síti Plzeňská vstupenka a na portálu GoOut.

Vstupenky na představení Macbeth v lochotínském amfiteátru můžete vyhrát i v naší soutěži. Stačí správně odpovědět na otázku V jakém období se odehrává příběh proslulé císařovny Sisi? a odpověď poslat do 20. června na e-mailovou adresu obchod@ceskypohled.eu – a mít štěstí. Deset vylosovaných výherců od nás dostane po jedné vstupence.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *