Jak zdatní obchodníci byli umělci 19. století ukáže výstava v Pražské 13

Přestože o tom většinou knihy mlčí, je prozaickou skutečností, že se umělec svou tvorbou musel mimo jiné také uživit. V 19. století se zcela změnily vztahy zadavatelů a tvůrců, požadavky uměleckého publika i samotné tržní mechanismy. Doba, kdy umělce chránila příslušnost v malířském cechu, zakázky zámožného mecenáše, či náklonnost šlechty a církve, se postupně vytrácela.

Jaké strategie tedy mohl umělec v devatenáctém století zaujmout, aby své umění prodal, jak se sám prezentoval na uměleckém trhu, aby si zajistil přízeň publika? Výstava Umění prodat (se). Umělec ve spárech trhu 19. století sice představuje umělce ve spárech trhu, nikoliv však podle zažitých romantizovaných představ o ‚chudém malíři‘, ale naopak jako umělce, který je schopen se v nové době dobře zorientovat a uplatnit.

Expozice se soustředí na tři kapitoly charakteristické pro tehdejší umělecký provoz: na to, jak reklama mohla ovlivňovat umění, jak se umělecké dílo profilovalo jako reklama prostřednictvím multiplikací a reprodukcí, a jakými cestami (mimo veřejné zakázky nebo sběratelství a výstavy) umělec do tržního prostředí vstupoval.

Návštěvníkům je téma představeno prostřednictvím 109 děl. Kromě malby, drobných sochařských děl, kresby a grafiky jsou k vidění dobové fotografie, knižní kultura, ilustrace a další ukázky umění všedního dne, jako například váza, dóza, firemní vizitky, plakáty či reklamy na mýdlo.

Návštěvníci se mohou těšit na díla významných českých autorů jako například Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise, Jakuba Schikanedra, Luďka Marolda, Alfonse Muchy, Karla Špillara, Františka Kupky, Mikoláše Alše, Jana Štursy a mnoha dalších.

Výstava Umění prodat (se). Umělec ve spárech trhu 19. století je ve výstavní síni „13“ v Pražské ulici 13 v Plzni otevřena každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin až do 2. června.

Vstupenky na výstavu je možné získat i v naší soutěži. Stačí správně odpovědět na otázku: Na výstavě jsou k vidění také ilustrace Karafiátových Broučků. Který umělec jako PRVNÍ tuto knihu ilustroval?

Odpovědi nám pošlete do 25. dubna na e-mailovou adresu: obchod@ceskypohled.eu. Ze správných odpovědí vybereme pět šťastlivců, kteří dostanou po dvou vstupenkách na výstavu.

Zdroj: Západočeská galerie v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *