Před číčenickou hospodou to vypadalo jako na francouzském venkově

Jako na francouzském venkově to v sobotu 16. července vypadalo před obecní hospodou na návsi v Číčenicích na Strakonicku. Uskutečnil se tam totiž v pořadí už 11. ročník turnaje v pétanque. 

„Díky příspěvkům z projektu Oranžový rok v okolí temelínské elektrárny pořádáme celou řadu sportovních, kulturních i společenských akcí. A jednou z nich je právě tento turnaj. Pétanque se u nás zabydlel a hrajeme ho vyjma zimy prakticky celoročně,“ uvedl Michal Pečený, hlavní organizátor a rozhodčí turnaje.

K originální atmosféře patřící neodmyslitelně k této tradiční hře, které se v zemi galského kohouta věnuje přibližně 17 miliónů lidí, tedy zhruba každý čtvrtý Francouz, chyběla v Číčenicích opravdu jen francouzština. Turnaje se zúčastnilo čtrnáct dvojic a desítky diváků. Ti co nehráli, posedávali kolem pískového hřiště na trávníku před hospodou, klábosili, fandili a komentovali hru. Slunečné počasí jen podpořilo dobrou náladu hráčů i přihlížejících. Samozřejmě nechybělo občerstvení. Jen pro Francii klasické víno zde nahradilo pivo.

„Výraznou předností tohoto sportu je to, že ho může hrát prakticky každý, ženy, muži, senioři, děti i tělesně postižení, a to prakticky kdekoli, protože terén hřiště je v zásadě libovolný. Hráči se musí vyrovnat s nástrahami jakéhokoli terénu, ať už je to třeba písek, tráva, šotolina, či cokoli jiného,“ konstatoval Pečený.

Pétanque, neboli koulená, je francouzský společenský sport pro dva hráče, nebo dvě dvou až tříčlenná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, dřevěné kuličce, takzvanému „cochonette“, česky prasátku. „Princip hry je sice velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink,“ doplnil Pečený, patřící v Číčenicích i daleko za jejich hranicemi za „pétanqueového mága“.

Vítězi klání, trvajícího do pozdního večera, se stali „Fodíci“, obhájci loňského prvenství. Na druhém místě se umístili Novotní, matka s dcerou. Bronz získali manželé  Koudelkovi. Při večerním posezení si to někteří účastníci turnaje „rozdali“ ještě v šipkách.

Ačkoli se v sobotu v Číčenicích bojovalo o poháry, šlo tam podle starostky Renaty Regálové více o zábavu, než o vítězství. Hráči i diváci se přišli pobavit a strávit společně se sousedy odpoledne. “Hodně aktivní jsou v tomto směru jako pořadatelé členové místního Číčenického klubu, sboru dobrovolných hasičů, mysliveckého sdružení či Tělovýchovné jednoty Blata,“ zdůraznila starostka.

Obec Číčenice s přibližně 455 obyvateli leží čtyři kilometry východně od Vodňan na důležité železniční křižovatce tratí České Budějovice – Plzeň a Týn nad Vltavou – Volary. Pod samosprávu obce spadají místní části Újezdec a Strpí.

Zdroj: Obec Číčenice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *