Plzeň známá neznámá: Jubilejní brána

“Je to takový odznak Plzně. Stavba, díky které většina světa pozná, o jaké město se jedná – pivovarská či Jubilejní brána. Reprezentativní vstup do areálu plzeňských pivovarů byl zbudován v roce 1892 a podíleli se na něm nejlepší podnikatelé a umělci doby. Prozkoumáme ji skutečně podrobně,” těmito slovy uvádějí své poslední video z cyklu Plzeň známá neznámá tvůrci ze spolku Ze Stínu.

Počátkem října 2008 byly na seznam kulturních památek České republiky zařazeny dvě stavby v areálu plzeňského pivovaru. Ano, jedná se o ty dvě ikonické stavby, které dělají vzhled pivovaru takovým, jakým je. Vedle Jubilejní brány to byla Vodárenská věž. O deset let později byla dokončena oprava brány, a ta je tak dnes skutečným skvostem.

Jubilejní brána, zdroj foto: Plzeňský Prazdroj

Jubilejní brána, zdroj foto: Plzeňský Prazdroj

Jubilejní brána – hlavní a nejznámější vstup do areálu plzeňského pivovaru pochází z roku 1892. Tehdy ji v novorenesančním slohu nechal vystavět stavitel pivovaru František Němec podle návrhu stavitele a inženýra Emanuela Klotze. Sochařskou výzdobu vytvořil pražský sochař a kameník Václav Žďárský. Nelze si nevšimnout, že inspirací byl antický triumfální oblouk.

Jubilejní brána měla už od svého počátku plnit reprezentativní funkci, a tak byla realizována podle kvalitního architektonického návrhu a z prvotřídních materiálů. Její umělecká a uměleckořemeslná výroba byla provedena na vynikající úrovni. I to, že se dodnes dochovala v prakticky v původním stavu z ní dělá velmi zajímavou kulturní památku.

Chcete o ní vědět více? Pusťte si už 138. díl z cyklu Plzeň známá neznámá.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *