V Újezdě postaví novou unikátní školku se střešní zahradou

Supermoderní školka vznikne v plzeňském Újezdě. Objektu, který se bude moci chlubit zelenou střechou, střešní zahradou i altánem, vtiskli podobu architekti z projectstudio8. Díky investici se zdvojnásobí školkové kapacity v oblasti Újezda a Červeného Hrádku.

„Nám se do našich školek daří umisťovat všechny děti z našeho obvodu, zároveň ale vnímáme dynamický rozvoj Újezda a Červeného Hrádku. Jsme si vědomi, že potřeba na kapacity v našich mateřinkách bude stále větší, navíc méně dětí ve třídách znamená kvalitnější výuku. Proto jsme se rozhodli vybudovat novou školku, která je situována mezi Újezd a Červený Hrádek, pro které bude spádová. Zatímco kapacita stávající školky v Kyšické ulici je 36 dětí, u nové školky bude míst celkem 75,“ říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup (ANO).

Nová mateřinka vznikne v nové zástavbě Újezd Plzeň-jih, která nabídne bydlení pro zhruba 1300 obyvatel. Architekti navrhli školku tak, aby se kromě svého účelu stala také centrem společenského života místních obyvatel a architektonicky doplnila celou novou zástavbu.

„Navržená hmota je po návrh zásadní jako zapamatovatelný tvar školky, jako orientační bod v lokalitě nového bydlení a jako připomenutí základního tvarosloví historické části Újezda v podobě budov hospodářských statků. Celá školka je koncipována tak, aby v ní trávený čas byl příjemný a aby školka vytvářela kvalitní prostor pro kreativní hry, výuku dětí i práci učitelek. V odpoledních hodinách by měla žít pro obyvatele z přilehlého okolí. Školka je tak doplněním základní a potřebné vybavenosti nejen nové lokality Újezd Jih, ale i původní zástavby Újezda,“ upřesňuje autor studie, architekt Ondřej Janout z projectstudio8.

Objekt ve tvaru „L“ je navržen z velké části jako jednopodlažní se zelenými střechami. V nárožní pozici bude mít patrový objekt sedlovou střechou. Kromě běžných místností a vybavenosti nebudou chybět altán pro letní třídu, pískoviště, prolézačky, plácek pro míčové hry nebo skluzavka. Architekti počítají i se stojany na malá kola, koloběžky a odrážedla.

„Školka vznikne na městských pozemcích, které jsou pro ni v území vyhrazené. V současnosti je hotová studie a zpracovává se dokumentace pro stavební povolení, která by měla být dokončena do konce letošního roku. Následovat bude zpracování prováděcí dokumentace a soutěž na výběr zhotovitele tak, aby stavba byla zahájena nejpozději na jaře 2024. První děti nová školka přivítá v září roku 2025,“ dodává místostarosta Zdeněk Mádr (ODS).

Zdroj: ÚMO Plzeň 4

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *