Zahraniční hvězdou páteční Noci s operou bude španělský tenorista David Baños

Letošní 7. ročník Noci s operou představí 23. června 2023 od 20.30 v lochotínském amfiteátru jednu z nejslavnějších a nehranějších oper vůbec – Bizetovu Carmen, jež vznikla podle novely Prospera Mériméa vycházející ze skutečného příběhu o dělnici z tabákové továrny, která svede vojáka Dona Josého zasnoubeného s Micaëlou. Ten se kvůli Carmen stane dezertérem, pašerákem, a nakonec i vrahem, když Carmen ze žárlivosti zabije.

Titulní roli vášnivé a nezkrotné cikánky v letošní open-air akci Divadla J. K. Tyla ztvární Václava Krejčí Housková, sólistka Národního divadla v Brně, která pravidelně spolupracuje s předními českými i zahraničními scénami, orchestry i festivaly. V minulém roce debutovala ve slavném rakouském divadle Theater an der Wien jako Rychtářka v Janáčkově Jenůfě a sklidila úspěch jako bojovnice Bradamante v opeře Alcina ve francouzských divadlech Opera Royal de Versailles a Théatre de Cean.

Jako naivní voják svedený temperamentní dívkou vystoupí španělský tenorista David Baños, který pravidelně hostuje ve Španělsku, Francii, Itálii, Polsku a v dalších evropských zemích. Do jeho repertoáru patří například důstojník F. B. Pinkerton v Madama Butterfly, Mario Cavaradossi v Tosce, Manrico v Trubadúrovi, Radames v Aidě, Alfredo Germont v La traviatě, Faust v Mefistovi či Rodolfo v Bohémě. Čtveřici hlavních představitelů doplní plzeňská sólistka, držitelka Ceny Thálie za roli Mařenky v Prodané nevěstě, Ivana Veberová v roli Micaëly a Csaba Kotlár, jenž se představí jako charismatický Escamillo.

Další role ztvární Jevhen Šokalo, Radka Sehnoutková, Jana Piorecká, Tomáš Kořínek, Josef Moravec a Jiří Kubík. Režisérem inscenace stejně jako v minulých ročnících je Tomáš Ondřej Pilař, orchestr povede dirigent Jiří Štrunc.

Martina Drbušková, foto DJKT

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *