O víkendu se otevře veřejnosti řada zahrad v Plzni i okolí

V sobotu a neděli 13. a 14. června se v rámci akce Víkend otevřených zahrad představí veřejnosti po celé republice řada zahrad, které nejsou běžně přístupné. V Plzni to bude třeba Luftova zahrada v Doudlevcích, Arboretum Sofronka, výuková vodní zahrada pod hrází Velkého boleveckého rybníka u Rybárny, zahrada kláštera dominikánů na Jiráskově náměstí nebo hřbitov Všech svatých na Roudné. Chybět nebudou ani další zahrady školní a školkové, komunitní zahrada pod Vinicemi, Zahrada Na střeše v Prešovské ulici a řada dalších.

Velkým lákadlem akce v Plzni bude představení nového zahradního dřevěného altánu v Luftově zahradě za Tyršovým mostem. Zahrada reprezentuje zahradní umění první poloviny 20. století a altán je replikou původní stavby, jejíž podoba se do dnešní doby zachovala pouze na fotografiích. Na obnovu altánu, který dříve býval oblíbeným místem zahrady, přispěla řada Plzeňanů prostřednictvím veřejné sbírky Nadačního fondu Zelený poklad.

 

Petr Kuták ze Správy veřejného statku města Plzně k tomu říká: „Poprvé se veřejnosti altán představí právě o Víkendu otevřených zahrad. Všichni, kdo v minulých dvou letech přispěli do veřejné sbírky organizované Nadačním fondem Zelený poklad se mohou podívat, jak byly jejich peníze využity. Máme radost, protože návštěvníci přispěli přibližně desetinu z celkové částky.“ Obnova altánu vyšla téměř na 470.000 Kč a zájemci mohou do sbírky stále přispívat. Kasička bude k dispozici o víkendu přímo v zahradě, nebo je možné posílat příspěvky s heslem Luftovka na bankovní účet číslo 107-5000740247/0100 či ve formě dárcovské sms DMS LUFTOVKA na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 Kč a Luftova zahrada z toho obdrží 28,50 Kč).  Zahrada je o víkendu otevřena od 10 do 18 h a veřejnost se může vždy v 11 a 13 h těšit na komentované prohlídky. V sobotu v 15 hod vystoupí folková zpěvačka Šošana, vystoupení doprovodí tanec Terezy Pražákové.

Dalším zajímavým místem k návštěvě je Arboretum Sofronka v Plzni v Bolevci. Zde se nachází unikátní sbírka borovic, naučná stezka o včelách a včelařství nebo dřevojurta lesní školky Větvička. V 11 a 15 h probíhají komentované prohlídky areálu. Nedaleko Sofronky, v areálu rekreační oblasti Bolevecké rybníky pod hrází Velkého boleveckého rybníka u Rybárny si zájemci budou moci prohlédnout zbrusu novou výukovou vodní zahradu, která je určena především pro děti a názorně vysvětluje koloběh vody v přírodě. Za návštěvu rozhodně stojí i zahrada Kláštera dominikánů na Jiráskově náměstí, kde bude program tradičně zaměřený na bylinky v klášteře, které zde bude možné i zakoupit. Otevření klášterní zahrady bude v sobotu v 10 hod dopoledne. Doprovodný program zajišťuje Masarykova základní škola. I zde je možné přispět do veřejné sbírky, výtěžek z minulých let byl věnován jako příspěvek na bylinkovou a zeleninovou zahradu školy, která je v zahradě.

Další zahrady, které je možné v Plzni a okolí v rámci akce navštívit, naleznete včetně otevírací doby na www.vikendotevrenychzahrad.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *