Vybíráme kopačky. Nejdůležitější je velikost a správná podešev

Jaro je nejlepší dobou pro nákup nových kopaček. A neplatí to jenom letos, kdy se většina lidí těší na hřiště po dlouhém koronavirovém zákazu.  Než si ale sportovní obuv koupíte, vyplatí se pořádně vybírat. A nejde jen o barvu, značku či správnou velikost. V první řadě musí být kopačky pohodlné. To platí pro boty určené dětem i dospělým.

Začněme velikostí. Tu byste měli zvolit zvlášť pečlivě. I když jsme si přesně změřili délku chodidla, bude velmi obtížné koupit fotbalové boty online. Řešením je vyzkoušet několik párů v klasickém obchodě. Chcete-li si vybrat perfektní velikost, je velmi dobré vyzkoušet si boty s kamaše nebo ponožkami, které se budou používat do bot. Dokonce i půl centimetru rozdílu může znamenat, že model přesně nesedí, a špatně osazené kopačky nejsou jen nedostatkem pohodlí, ale rovněž zdravotním rizikem.

Důležitý je také výběr správné podešve. Typ podešve bude záviset na povrchu, na kterém hrajeme. Exiatují boty na přírodní trávu, boty na umělou trávu, na mokrou, bahnitou přírodní trávu a rovněž boty s podešví pro hraní na přírodní i umělé trávě. Vybrat správnou podešev podle hřiště je důležité nejen ze zdravotních důvodů, ale také kvůli záruce, kterou můžeme ztratit při kontaktu boty s nesprávným povrchem. A pak bychom si měli uvědomit, že dobře vybraná podrážka pozitivně ovlivní samotnou hru. Je dobré si  také při nákupu uvažovat o tom, jak často budeme hrát, tedy jak často budeme kopačky využívat. I to by mělo hrát roli při nákupu.

Největší výrobci fotbalových bot na světě – Nike, Adidas a Puma, už hodně let soutěží ve výrobě obuvi, na které se vztahují špičkové technologie.

Kopačky Nike mají čtyři úrovně dovedností. První je klub s rekreačními modely, ideální pro příležitostnou hru. Jsou vždy vyrobené ze syntetických materiálů. Další úrovní je Akademie, amatérské boty již připravené na pravidelný trénink a hry. K jejich výrobě se používá už kvalitnějších. Třetí úrovní v hierarchii jsou je poloprofesionální obuv, kde už je vidět technologický skok. Boty jsou vyrobené z kůže a použité tkaniny jsou na bázi přízí, které dokonale ladí s chodidlem. Čtvrtou úrovní je Elite, ve které hrají profesionální fotbalisté. Kopačky mají velmi lehké podešve, vysoce prodyšné materiály a technologie pro zvýšení pohodlí.

I kopačky Adidas jsou ve čtyřech úrovních postupu. Rekreační modely mají číslo 4 a  nejsou vyrobeny pro pravidelný výcvik. Další dovednost má číslo 3, což je tzv. amatérská úroveň. Tyto boty z přírodní kůže a kvalitní syntetiky je bezpečně použít v častém pravidelném tréninku. Poloprofesionální modely jsou označeny číslem 2. Kopačky Adidas z této úrovně již obsahují některé technologie převzaté z nejvyšších modelů, například karty DemonSkin nebo obvazy ze série Adidas Nemeziz. Poslední úrovní jsou profesionální zátky s číslem 1. Jsou vždy vyrobeny z materiálů s nejvyšší trvanlivostí a kvalitou. Dokonale „dýchají“, bez ohledu na to, zda jsou syntetické nebo kožené. Právě v těchto botách hrají profesionální fotbalisté. Boty od úrovně 0, označené znakem „+“, jsou v Adidasu jedinečné. Profesionální verze také, ale bez tkaničky pro lepší přizpůsobení.

I. – Ilustrační foto Pixabay

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *