Světový den spirometrie: Věnujte 10 minut vyšetření svých plic ve FN Bory

Při příležitosti Světového dne spirometrie pořádá Klinika pneumologie a ftizeologie FN Plzeň preventivní akci, která se uskuteční ve středu 19. června od 14 do 17 hod v pavilonu č. 7 ve FN Bory. Odborníci zájemcům zcela zdarma provedou jednoduché a nezatěžující vyšetření plic, tzv. spirometrii, která může včas upozornit na počínající plicní onemocnění.

“Na světě trpí chronickým respiračním onemocněním odhadem miliarda lidí, z toho 210 milionů lidí má CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemoc) a tři miliony na její následky ročně zemřou. Astma postihuje kolem 300 milionů lidí a je nejčastějším chronickým onemocněním u dětí. V České republice trpí dýchacími obtížemi odhadem 20 procent populace,” uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorová.

Spirometrie je jednoduché vyšetření, kterým se měří plicní funkce a trvá přibližně 10 minut. Může upozornit na počínající plicní onemocnění např. astma u alergiků nebo chronickou obstrukční plicní nemoc u kuřáků. Vyšetření se provádí tak, že pacient dýchá do přístroje, který zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas.

Zdroj: FN Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *