Očkování v Plzeňském kraji pokračuje ve všech stávajících centrech, přidali se praktici

Už dva týdny je uvolněno očkování třetí dávkou pro ty, kterým uplynula lhůta 6 měsíců od ukončení očkování. Ve všech očkovacích centrech v Plzeňském kraji se očkuje s registrací i bez nutnosti předchozí registrace. Nadále také pokračuje očkování pro ty, kteří dosud očkování kteroukoli ze schválených vakcín nevyužili. Očkovat všemi schválenými vakcínami mohou také praktičtí lékaři, kteří si bez závislosti na krajských centrech mohou vakcíny objednat přímo u distributora. 

K dnešnímu dni, 26. 10. 2021, je v Plzeňském kraji první dávkou naočkováno celkem 658 696 osob. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 328 948 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 7 387 osob. V Plzeňském kraji máme proočkovanost více než 64 %, v pobytových zařízeních sociálních služeb pak až 89 %

„Přestože se šíří zprávy o tom, že i očkovaní se mohou nakazit, je nutné si uvědomit, že ti, kteří jsou opravdu nemocní a mají ukončené očkování, jsou především staří lidé s přidruženou nemocí a velmi špatnou imunitou, anebo mají už delší dobu po očkování. Proto je odborníky doporučována posilující třetí dávka,” uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

V Plzeňském kraji je v tuto chvíli evidováno aktuálně 2302 nemocných, z toho je 35 hospitalizovaných, což činí pouhá 2 procenta. Díky vysoké proočkovanosti lidí nad 60 let, což je téměř 75-80 %, je proto zátěž v našich nemocnicích zatím minimální.

Statistická data dokládají, že převážná většina hospitalizovaných pacientů v Plzeňském kraji je neočkovaná. Například v největší nemocnici, ve FN Plzeň, bylo k pátku minulého týdne 19 hospitalizovaných a z toho 13 neočkovaných. Na lůžkách intenzivní péče byli pouze neočkovaní, nejmladšímu z nich je 37 let. Ve srovnání s jarním obdobím jsou na covidových lůžkách hospitalizovány i mladší kategorie zhruba od 45 let. I v této skupině se v naprosté většině případů jedná o neočkované. Statistická data tedy prokazatelně hovoří ve prospěch očkovaných. Nejvíce v tuto chvíli jsou zasaženy okresy Plzeň-město a Klatovy.

Proto ke spolupráci pro zajištění vyšší proočkovanosti obyvatel kraje Ilona Mauritzová vyzvala v pondělí 25. října praktické lékaře. Bez závislosti na Plzeňském kraji mohou objednat vakcíny a svým klientům, kteří mají o očkování zájem, je aplikovat. Do jejich ordinací je zajištěna distribuce všech v České republice dostupných vakcín. Balení očkovací látky je uzpůsobeno možnostem spotřeby praktických lékařů, stejně jako podmínky jejich skladování. Dospělou populaci mohou očkovat i dětští praktici.

Zdroj: Plzeňský kraj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *