Královský poklad se o víkendu vrací do Velhartic

Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie, a Národní památkový ústav zvou na víkend 13. a 14. května na hrad Velhartice na Klatovsku na zajímavý program plný zábavy, rytířů na koních či krásných tanečnic.
“Zveme vás na hrad Velhartice do roku 1448. Čechy v té době nemají krále a o moc soupeří Jiří z Poděbrad a jeho protivníci, mezi nimiž vyniká právě pán Velhartic – mocný a bohatý pan Menhart z Hradce.
Pan Menhart na svém hradě ukryl české korunovační klenoty a celý královský poklad. Právě v květnu 1448 se vrací na Velhartice z Prahy, kde přestoupil na víru podjednou. Dosud patřil mezi umírněné kališníky.
Na sobotu a neděli 13. a 14. května pozval své spojence, aby s nimi hodoval, veselil se a samozřejmě také vyjednával.
Staňte se i vy jeho návštěvníky a užijte si zábavy, které přichystal pro své urozené hosty, s nimiž kuje pikle proti svému soupeři, panu Jiřímu z Poděbrad. Uvidíte kopii korunovačních klenotů, rytíře na koních, krásné tanečnice, statečné šermíře a potěší vás i kejklíř a dobová hudba.

V předhradí postaví své stánky trhovci a hospodští, na hradě bude možno ochutnat jídla ze středověké kuchyně. Pro děti jsou připraveny hry a soutěže, střelnice z luku i z kuše a také dobový kolotoč.

Uvidíte ukázku rýžování zlata, sokolníka, v hradním příkopu budou rytíři na koních předvádět své dovednosti. Na koních se budou moci povozit i malí návštěvníci. Každý si také bude moci vyzkoušet, jak se psalo husím brkem ve středověké pisárně neboli scriptoriu.

V sobotu i v neděli se začíná na velhartickém náměstí příjezdem pana Menharta s družinou v 10:00. V kostele Narození Panny Marie proběhne požehnání a vystoupení místního pěveckého sboru. Potom se všichni odeberou na hrad, kde je připraven program až do 18 hodin (v neděli začíná poslední vystoupení v 17:00).

V sobotu večer jsou od soumraku (19 hodin) připraveny noční prohlídky hradu se zajímavým programem.”

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *