K oslavám Vánoc a Silvestra patří stále častěji i nealkoholické nápoje

K vánočním svátkům i oslavě Nového roku patří připíjení  si  na  lepší  časy.  Češi  se  ve  sváteční  dny  chovají  odpovědněji, pokud  ví,  že  budou  řídit,  pijí  raději  nealkoholické  nápoje  a  stále  častěji  si také kontrolují, zda nemají v krvi zbytkový alkohol.

O tom, že jsou Češi v konzumaci alkoholu v době Vánoc a Silvestra zodpovědnější, svědčí například velký nárůst uživatelů služby Promile INFO v době od 24. prosince do 5. ledna. Tato mobilní aplikace, která informuje především řidiče o orientační hladině zbytkového alkoholu v krvi, zaznamenává v těchto dnech každoročně nápor nových požadavků. Počet uživatelů se oproti zbytku roku zvedá více než pětinásobně.

„Služba Promile INFO zpracovává běžně v průměru na 90 výpočtů za den. V loňském roce však v období Vánoc a Nového roku stoupl v průběhu jednoho týdne tento počet až na 480 denně. Protože aplikace je už dostupná pro všechny mobilní telefony se systémem Android, Windows i iOS, očekáváme letos ještě větší nárůst,“ říká Jiří Richter, výkonný ředitel občanského sdružení SANANIM, které službu provozuje.

I další statistiky z loňského roku ukazují, že mezi uživateli služby roste podíl těch, kteří pijí alkohol odpovědně – ať už v rozumném množství nebo s větší starostí o dostatečnou dobu na vystřízlivění. Během roku totiž zhruba třetina konzumentů v době zaslání požadavku již nemá žádný alkohol v krvi, zatímco kolem Silvestra je to celá polovina. V tomto období roste i průměrný věk uživatele služby z běžných 28 roků na téměř 33 let. Jedním z mála ukazatelů, který se na přelomu prosince a ledna ve službě Promile INFO nemění, je zastoupení mužů a žen mezi uživateli, které zůstává stejné v poměru 80:20.

Podle statistik uplynulých let také platí, že Češi se snaží čím dál více nahrazovat své oblíbené alkoholické nápoje jejich nealkoholickými alternativami. Týká se to hlavně piva. „Prodej nealkoholického piva Birell je v prosinci přibližně dvojnásobný ve srovnání s ostatními zimními měsíci,“ potvrzuje Vladimír Jurina, PR manažer Plzeňského  Prazdroje. Právě Plzeňský Prazdroj se snaží šířit myšlenku odpovědné konzumace alkoholu napříč všemi svými aktivitami a také proto je hlavním partnerem zmiňované služby Promile INFO.

Jak využít službu Promile INFO prostřednictvím mobilního telefonu?

Bezplatnou aplikaci stačí stáhnout do mobilního telefonu a následně vyplnit dotaz s údaji o pohlaví, věku a hmotnosti, o začátku konzumace alkoholických nápojů a jejich druhu a množství.

Údaje lze průběžně doplňovat dle skutečně vypitého množství a druhu alkoholu, odpověď s informací o aktuální hladině alkoholu v krvi a orientačním čase, kdy klesne na nulu, získáváte okamžitě. Součástí odpovědi jsou také stručné informace o rizicích spojených se zjištěnou hladinou alkoholu.

Službu lze případně využít také na webu www.napivosrozumem.cz.             (kk)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *