Mandlí nezhřešíte. Je to superpotravina plná zdraví

Máte rádi mandle? Pokud ano, chutnají vám nejvíc v paštice, v čajovém pečivu nebo jen tak pražené a osolené k pěknému filmu? Někdo si myslí, že „hřeší“, když si sem tam nějakou mandličku uzobne. Opak je ale pravdou. Mandle jsou totiž velice zdravé, a to věděli už ve starověké Mezoponámii. Dneska se právem řadí mezi superpotraviny.

Mandle od nepaměti patřily na jídelníček a mělo by to platit i nyní. Jsou totiž bohatým zdrojem omega kyselin, vlákniny, tuků, proteinů, minerálů i vitamínů. Ve 100 gramech mandlí je 290 mg hořčíku, 260 mg vápníku, 730 mg draslíku, 1 mg mědi a 3 mg zinku. A k čemu všemu nám to je? Mandle omezují riziko vzniku Alzheimerovy choroby, cukrovky a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vhodné jsou pro těhotné a kojící ženy, protože podporují tvorbu mateřského mléka… A když vás přepadne náhlá nevolnost, pomohou vám proti chřipce a nachlazení. A pokud je vaše nevolnost způsobená psychikou, i tady vyhledejte mandli, odbourává stres, únavu a deprese.

V lékařské přednášce bychom mohli ještě dlouho pokračovat, a to rozhodně v plánu nemáme. I když… Připomenout ještě musíme, že mandle jsou preventivním prostředkem proti rakovině a chrání před rozvojem nemocí srdce a cév. Své místo mají ale i v kosmetice. Za studena lisovaný olej je základem celé řady krémů. A pokud snad máte problémy s akné nebo s vypadáváním vlasů, věřte, že i na to – stejně jako na zubní sklovinu – mandle pomáhají. Moje babička nenechala nikdy nikoho mandli hanět. Stejně jako si děda dával každé ráno štamprličku slivovice (té jeho), tak babičky rozkousala nebo rozžmoulala čtyři neloupané mandle na lačno. A oba se ještě v devadesáti vydávali na turistické pochody.

Za mandli považujeme  jádro pecky plodu mandloně obecné (Prunus dulcis), která se pěstuje v subtropech a chráněných, teplých oblastech mírného pásu. U nás se objevuje i na jižní Moravě a vyhlášená je tam hlavně krásným bílým květenstvím na jaře, které omamně voní. A ač se to na první pohled nezdá, je příbuzná s meruňkami a broskvoněmi. Na celém světě se pěstuje přes 30 odrůd, nejvíc Mission, Nonpareil, Sonora, Californie a Carmel. Čtyři pětiny světové produkce mandlí se pěstuje v Kalifornii, z toho odrůda Nonpareil tvoří až třicet procent celkové produkce. Celosvětová průmyslová výroba mandlí tvořila v roce 2014 více než 1 milion tun v hodnotě přibližně 4,5 miliardy amerických dolarů.

Existuje několik specializovaných e-shopů. Kde si můžete objednat kvalitní mandle i výrobky z nich. Jedna z firem nabízí nejen mandle, ale i další produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi pod svou vlastní značkou NUTSMAN, Přináší i další potraviny od českých a zahraničních výrobců. A s kvalitou se tam setkáte na prvním místě.

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *