Jehnědno přivítá již podesáté příznivce dobré dechovky z celé republiky

Do Jehnědna, místní části Albechtic nad Vltavou na Písecku, se v sobotu 1. července sjedou příznivci dechové hudby z celé republiky. Koná se zde totiž jubilejní desátý ročník již proslulého a velmi oblíbeného Dechového festivalu Jehnědno. Velkou slavnost dechovky pořádají tradičně místní dobrovolní hasiči za podpory Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

„Letos se zde představí Rožmitálská Venkovanka, Malá muzika Nauše Pepíka, Pernštějnka a Muzikanti z jižních Čech. Otazník ještě visí nad účastí Franty Uhra, který má ovšem za sebou větší stomatologický zákrok, což je u zpěváka a vypravěče problém, takže uvidíme,“ uvedl starosta Albrechtic nad Vltavou a starosta Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Jehnědno Miroslav Ušatý.

Hudba se na návsi v Jehnědně rozezní úderem sobotní třinácté hodiny. Na základě zkušeností z předchozích ročníků festivalu organizátoři očekávají návštěvu zhruba tří až čtyř stovek posluchačů.

Dobrovolní hasiči, kteří jsou již i zdatnými festivalovými producenty a produkčními, od začátku udržují vysokou úroveň akce a velice pečlivě vybírají účinkující. „Je to samozřejmě velmi nákladná záležitost, kterou by si obec sama pouze ze svých vlastních zdrojů rozhodně dovolit nemohla. Zcela zásadní je proto pro nás v tomto směru dlouhodobá spolupráce s temelínskou jadernou elektrárnou a podpora ČEZ i Jihočeského kraje,“ poznamenal Ušatý.

Věhlas jehnědenského festivalu dechových hudeb, který byl původně určen lidem z okolí, už dávno překročil hranice Jihočeského kraje. Jeho návštěvníků stále přibývá a dnes už přijíždějí běžně ze středních a západních Čech, Vysočiny i jižní Moravy.

„První ročník festivalu vznikl tak trochu spontánně jako náhodný nápad a pak jako vzdor skepticismu některých lidí, že podobná akce se obci velikosti Jehnědna uspořádat nedá. Jak se ukázalo, dá. A dokonce může být i velmi úspěšná a stát se novou tradicí,“ zdůraznil starosta.

Albrechtice nad Vltavou leží v v okrese Písek mezi řekou Vltavou a Píseckými horami. Dominantou obce, která má vedle Jehnědna ještě čtyři další místní části, Hladnou, Chřešťovice, Údraž a Újezd, je kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 12. století.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *