Jak “chutnají” ceny od krále? Vyšlapejte na zajímavé cíle v Plzeňském kraji

Vítěze Prázdninové štafety 2023 a jejich rodiny přivítal letos na svém hradě Radyně císař a král Karel IV. Předávání cen za velké letní putování po Plzeňském kraji bylo dost výjimečné, soutěž se totiž uskutečnila už podvacáté, a tak si výjimečnost zasloužila. Pořadatelé celého projektu se za tu dobu několikrát vyměnili, ale plzeňská zoo a spolek jejích přátel IRIS u toho jsou od samotného počátku. Už pátým rokem je hlavním pořadatelem akce plzeňský spolek Dobroslav, ale zoo a IRIS u toho nechyběli ani tentokrát.

Velké letní putování po Plzeňském kraji tradičně nabízí padesát turistických cílů v na západě Čech s “ochutnávkou” vždy po jednom místě v sousedních regionech. Nově letos zavedlo i kategorii pro školní třídy a kolektivům nabídlo cíle zejména v Českém lese, na Šumavě a v okolí Plzně i s návodem, jak k cestě využít možností a snížených cen Integrované dopravy Plzeňského kraje. Tradičně mezi cíli byly známé památky v regionu, hrady a zámky, ale mnohem víc tam bylo nových naučných stezek, rozhleden či zajímavých přírodních útvarů. A protože vstupné na tradičních místech je poměrně vysoké, zařadili pořadatelé do soutěže víc míst bez placení. Netradiční soutěžní místa ocenila i radní města Plzně pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková: „Spolek Dobroslav dělá takovou výjimečnou věc pro děti a rodiče, že putují po Plzeňském kraji a městě Plzni a seznamuje je s ne zrovna nejznámějšími místy, ale i s takovými drobnostmi, na které ty děti rády šlapou. A já jim přeji, aby jim to tak dobře šlapalo i v dalších desetiletích.“

Ale ještě alespoň pár informací z předávání cen na Radyni. Zúčastnilo se patnáct vylosovaných vítězů s rodiči a sourozenci z více než stovky dětí, které splnily všechny podmínky Prázdninové štafety. Už jen vstup na nádvoří si musely vybojovat s královským rytířem. A pak už je čekaly ceny, které převzaly z rukou plzeňské radní Elišky Bartákové a starosty Starého Plzence Jana Ereta. Hlavní cenou byl víkendový pobyt pro celou rodinu v Konstantinových Lázních včetně wellnes a místních atrakcí, druhý v pořadí se proletí letadlem nad Plzeňskem a další pak čeká návštěva v zábavních parcích, v zoo, v muzeích a na výstavách i chvíle nad krásnými knížkami pro každý dětský věk či využijí finanční poukázky na turistické potřeby. Pak už přijel na hrad král Karel IV. s královnou a s celou svojí družinou. Nejdřív všechny vítěze s patřičnými poctami na svém hradě přivítal a pak je osobně provedl komnatami a věží. Tohoto slavnostního aktu se ujali členové staroplzeneckého Občanského spolku Hůrka a Radyně a všichni účastníci jim za to pořádně zatleskali.

Absolutní vítěze Prázdninové štafety 2023, kteří navštívili všechny soutěžní cíle, ještě čeká setkání v zoo, kde se stanou patrony některého z mláďat.

Více na fb Prázdninová štafeta.

ČP, foto spolek Dobroslav, z. s.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *