Jak vznikl ‚vošahánek‘ nebo ‚počůránek‘? Malou scénu DJKT ovládnou plzeňská strašidla a pohádkové bytosti
Čert, hastrman i jiná strašidla z Plzně a blízkého okolí ožijí v zábavném písničkovém pásmu Milana Benedikta Karpíška Plzeňský pověsti, aby pobavili a poučili dětského i dospělého diváka. Nová pohádková inscenace souboru muzikálu DJKT, ve které se v nejrůznějších rolích představí Stanislava Topinková Fořtová, Lukáš Ondruš, Radek Antonín Shejbal, Martin Šefl a Kristýna Bečvářová, bude mít premiéru 15. června 2019 od 17.00 na Malé scéně DJKT.
Autorem hudby i libreta k nové inscenaci je plzeňský muzikant Milan Benedikt Karpíšek, který podle svých slov plzeňskou historii miluje a zhudebňování pověstí a bájí z Plzně a jejího okolí se věnuje téměř čtyřicet let. „Pro tuto hru jsem vybíral pověsti či příběhy úzce spjaté s Plzní. Při psaní jsem si zavzpomínal na své dětství, na to jak mluvil můj dědeček a babička, takže se tam objeví i plzeňské nářečí, do kterého herci přidali ještě mírnou nadsázku a celé to vyšlo nejen poučně, ale i nesmírně vtipně. Snažil jsem se, aby písničky byly jednoduché, lehce zapamatovatelné, ale ne prostoduché. Mám rád Plzeň a její příběhy a doufám, že i díky tomuto dílu si budou děti více uvědomovat své kořeny,“ objasňuje svůj záměr Milan Benedikt Karpíšek.
Plzeňský pověsti tak nabídnou divákům smyšlené i zaručeně pravdivé příběhy, pověsti a pověry z historie města Plzeň a jejího nejbližšího okolí, a to v režii herce, zpěváka a pedagoga Juraje Čiernika, pro něhož jsou Plzeňský pověsti režijním debutem v DJKT. „Pověsti jsou zhudebněny velmi roztomilým a barvitým způsobem. Jednoduché, hravé slovní obrazy a přímo legendární pohádková citoslovce dotváří barevnou instrumentací, která nese neobvyklý zvukový zážitek. A proto bych velmi rád podpořil tento skladatelský vklad hravou režií, která nechá vyniknout i kráse plzeňského nářečí,“ vysvětluje režisér a dodává: „S výtvarníkem Alešem Valáškem jsme zvolili barevný, ale střídmý vizuál, který podtrhne poselství jednotlivých příběhů.“
V písničkovém pásmu, které vysvětlí původ „osahaného“ andělíčka u katedrály sv. Bartoloměje, představí plzeňského bezhlavého vojáka nebo napoví, kde Plzeňané mohli narazit na hejkala či hastrmana, účinkují oblíbení členové muzikálového souboru. „Je dobře, že se děti i dospělí mohou pomocí lehce zapamatovatelných písniček setkat s plzeňskou historií a vlastně i plzeňským nářečím, které už pomaloučku zaniká. Vsadím se, že ani spousta dospělých Plzeňáků neví, jak vznikl třeba takový ‚vošahánek‘ nebo ‚počůránek‘. Malou scénu DJKT ovládnou plzeňská strašidla a pohádkové bytosti. Celé zkoušení této pohádky v čele s režisérem Jurajem Čiernikem je takovým příjemným zakončením letošní sezóny,“ komentuje své účinkování v inscenaci Stanislava Topinková Fořtová, představitelka Mlynářky a celé řady dalších rolí.
Plzeňský pověsti
Hudba a libreto Milan Benedikt Karpíšek
Instrumentace Tomáš Karpíšek
Režie Juraj Čiernik
Hudební nastudování Dalibor Bárta
Dramaturgie Pavel Bár
Pohybová spolupráce Denisa Kubášová
Scéna, kostýmy, projekce Aleš Valášek
Light design Antonín Pfleger
Sound design Radka Kocourková
Pocestný a další Lukáš Ondruš
Šenkýř a další Radek Antonín Shejbal
Kat a další Martin Šefl
Boženka, Kačenka a další Kristýna Bečvářová
Mlynářka a další Stanislava Topinková Fořtová
Foto Martina Root