Malovaná skála zachránila mlynáře před velkou vodou z protržené hráze Mladotického rybníka

Kdo z vás ještě neviděl malovanou skálu, měl by vyrazit ji hledat. Najdete ji nedaleko obce Horní Hradiště na severním Plzeňsku. Skála trčí nad údolím řeky Střely nedaleko Mladotic a je z ní krásný rozhled do kraje. Je to pozoruhodné místo, které navíc nabízí i krásné výhledy do okolní krajiny. A tak trochu i adrenalinový zážitek. Jak tvrdí někteří, výstup na samotný vrcholek skály s úzkým dřevěným posezením totiž není pro každého.

Dosud málo objevené místo Malovaná skalka se nachází v lese Dubíny nad řekou Střelou mezi městečkem Plasy a Mladotice. Kdo sem najde cestu, může své zážitky napsat do vrcholové knihy a odpočinout si na odpočívadle s lavičkou.

Podle názvu Malovaná skála by mnozí jistě čekali snad i barevně vyvedené motivy, ale na kameni je namalované jen bílé okénko a dveře. Mají připomínat dávnou událost, kdy se skála podle pověsti stala na jednu noc domovem mlynáři z nedalekého mlýna.

„Roku 1872 tady byly opravdu vydatné přívalové deště, kdy došlo mimo jiné k sesuvu půdy, čímž vzniklo Odlezelské jezero. Ta voda byla tak silná, že protrhla i hráz Mladotického rybníka a zaplavila celé údolí. Voda na Podhrázském mlýně stoupala až k prvnímu poschodí. Dodnes by to na mlýně mělo být vyznačeno. Dle pověsti se zdejší mlynář snažil zachránit tím, že utíkal do stráně a vyběhl až sem k té skále, kde přečkal noc. Na památku je ta skála pomalovaná,“ řekla pro Český rozhlas Veronika Kalivodová z Turistického informačního centra v Plasích.

Cesta na skálu je podle turistického portálu Kudy z nudy neznačená a její hledání může být malým dobrodružstvím. Nejkratší cesta tam vede od vlakové zastávky Mladotice po žluté směrem na Kralovice. Asi po 2 km na žlutou navazuje lesní neznačená cesta vpravo. Zhruba po 400 m se objeví pomníček a asfaltová cesta. Po ní se jde asi půl kilometru k železnému křížku. Odbočte ze silnice vpravo a sledujte cestu okrajem lesa, až se dostanete ke svatému obrázku. Tam se vydejte se vlevo a po asi 80 m na rozcestí doprava. Za 315 m se dejte zase vpravo. Za 100 m už objevíte Malovanou skalku. Celá trasa měří 4 km.

“Dorazit sem můžete také z Horního Hradiště (2 km), z obce Mladotice (4 km) či od Plaského kláštera (6 km). Všechny tyto trasy však vedou převážně po silnici. Naopak celou cestu půjdou lesem ti, kteří si udělají na toto místo túru z Kralovic – Mariánské Týnice (10 km), a to buď pěšky nebo po cyklotrasách na kole,” uvádí Kudy z nudy.

Zdroj: ČRo Plzeň, Kudyznudy.cz, snímky Mapy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *