Do Nového divadla za pohádkou

Plzeňská činohra uvádí Živou vodu K. J. Erbena v komorním prostoru Malé scény

Zařazení pohádkového titulu do repertoáru činohry Divadla J. K. Tyla představuje průlom, jímž soubor vychází vstříc trvalé poptávce po rodinných představeních. Nastudováním pohádky splnila režisérka Natália Deáková svůj slib daný při nástupu do funkce šéfky činoherního souboru a pro založení nové tradice nemohla zvolit vhodnější načasování než čas předvánoční.

Autorka jevištní adaptace Klára Špičková při zachování všech pohádkových atributů obdařila Erbenovu Živou vodu humorným nadhledem, takže na své si přijdou nejen děti, ale také jejich doprovod. Scénické řešení Lukáše Kuchinky se na vytvoření kouzelné atmosféry podílí zejména prolínáním reálných scén se sekvencemi stínového divadla. Umístění na Malou scénu má navíc nepominutelné kouzlo vzájemné blízkosti, kdy malí diváci mají herce doslova „na dotek“.

Dramaturgickou volbu zdůvodňuje Klára Špičková mj. věky přetrvávající očistnou silou
pohádek: „Ve své jednoduché a přitom kódované formě v sobě skrývají odpovědi na těžká
životní rozhodování. Pomáhají projít nelehkým údolím zkoušek a zklamání. Uklidňují, radí i
léčí, protože se v nich setkáváme s velkými životními výzvami. Opuštěním rodičů, se smrtí,
zradou či vysvobozením. Učí nás intuitivní formou chápat sama sebe, dobro i zlo v naší duši a volit v životě tu správnou cestu. Tajemství léčivého účinku pohádek se v dnešní době zvyšuje tím víc, čím víc se rozpadají tradiční ochranná pouta rodiny.“

Pohádkovým příběhem bude diváky provázet Vypravěčka Zorky Kostkové, v roli Krále
vystoupí Zdeněk Mucha, bláznovské roucho jeho Šaška oblékne Zdeněk Rohlíček. O královu přízeň a půlku království budou soupeřit princové Jan Plouhar, Marek Adamczyk a Ondřej Rychlý, cestu jim zkříží tři panny v podání Kláry Krejsové, Zuzany Ščerbové a hostující Diany Tonikové.

Premiéra Živé vody je 10. prosince 2014 od 19 hod. na Malé scéně Nového divadla,
následující víkendová představení pro rodiče s dětmi proběhnou 14. a 20. prosince vždy
od 14 hod.

Eva Ichová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *