Ceny Bohumila Polana budou předány v pátek na radnici

V pátek 11. listopadu v 16 hodin se v obřadní síni radnice koná slavnostní vyhlášení výsledků Ceny Bohumila Polana 2015. Porota ve složení šéfredaktor portálu Czechlit David Zábranský, ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová, Františka Vrbenská a Irena Fuchsová z Obce spisovatelů a předseda, zástupce šéfredaktora Literárních novin Ivan Matějka museli přečíst jedenáct knih od devíti autorů. O jejich přízeň bojovaly básnické sbírky Květy okamžiků Václava Englera, Hučáky a Šumavka Jaromíra Komorouse, Šlépěje slov Kateřiny Sachrové, Po lásce nožem Petra Šváchy a Sanitka básně Evy Válkové a prozaické knihy Doteky života Barbory Dvorecké, Idealista, romantik, kritik a Marie a Žiju! Ježek v kleci Ivo Fencla, Mrtvá z golfového hřiště Daniely Kovářové a Tsunami Ivana Vičara. Které z děl získá Cenu Bohumila Polana, případně jiné ocenění, bude jasné teprve v okamžiku vyhlášení. Výsledky jsou zatím obestřeny tajemstvím. Porotci dopředu jen naznačili, že jejich volba bude jistě velkým překvapením.

Cena Bohumila Polana je součástí Plzeňského literárního festivalu, který pořádá Středisko západočeských spisovatelů ve spolupráci s Knihovnou města Plzně, Muzeem knihtisku a knihy a Plzní zastávkou. Hlavní festivalové dění proběhne v pátek a v sobotu.

 

 

Větrný kabát Romana Knížete

Na jaře nečekaně opustil řady plzeňských literátů básník Roman Kníže. Festival mu vzdá hold pořadem nazvaným Kabát můj větrný, který přináší texty z jeho první, samizdatové a tiskem dosud nevydané sbírky.

Poezie Romana Knížete zazní v galerii „13“ ve čtvrtek 10. listopadu.

 

Básníci, skladatelé a sbor na jedné scéně

Jednou z festivalových lahůdek bude pořad, který vznikl ze spolupráce plzeňských literátů, skladatelů a zpěváků. Členové Střediska západočeských spisovatelů zalistovali ve svých análech, prohlédli hluboké šuplíky psacích stolů a nalezli své texty, jimž by slušelo zhudebnění.  Poslali je studentům plzeňské konzervatoře oboru skladba a ti jim dali hudební podobu. Výsledek dostal do rukou Plzeňský dětský sbor a sbor Javořičky. Výsledek může publikum posoudit v pátek 11. listopadu večer v Domě hudby, kde budou mít nové skladby svou premiéru. Zazní spolu s dalšími skladbami, které má sbor na repertoáru.

 

Básnické dvojhvězdí

V Divadle Dialog se milovníci poezie mohou 12. listopadu setkat hned se dvěma současnými českými básnickými hvězdami: s Petrem Hruškou a Josefem Hrubým. Autorským čtením nazvaným Básnické dvojhvězdí provází Jan Sojka.

 

Vytiskni a svaž!

        Novinkou letošního ročníku Plzeňského literárního festivalu je zapojení Muzea knihtisku a knihy a Plzně zastávky a díky nim i dvojworkshop vzniku knihy. V sobotu 12. listopadu si lidé mohou v Muzeu knihtisku a knihy ručně vysadit a vytisknout pár stránek a na zastávce si je pak opatří ilustrací a svážou v malou brožurku.

 

DALŠÍ PROGRAM PLZEŇSKÉHO LITERÁRNÍHO FESTIVALU

 

 1. listopadu 17:00 Galerie „13“                 Křest knih Z tebe peklo
  ráj a Moře
 2. listopadu 17:30 Polanova síň                 Vernisáž Jaroslav Žák:
  Škola základ života
 3. listopadu 18:00 Polanova síň                 Křest Kalendáře
  plzeňského
 4. listopadu 17:00 Polanova síň                 Řeknu ti, co čtu:
  Delphine de Vigan
 5. listopadu 18:30 Galerie „13“                 Kabát můj větrný
 6. listopadu 16:00 Obřadní síň radnice                   Cena Bohumila Polana
 7. listopadu 19:00 Dům hudby                           PDS zpívá texty SZS
 8. listopadu 10:00 Muzeum knihtisku a knihy + Zastávka                 Workshop Vytiskni a svaž
 9. listopadu 13:00 Kavárna Íčko                 Slova, slova, slova…
 10. listopadu 18:00 Divadlo Dialog                 Básnické dvojhvězdí
 11. listopadu 20:30 Anděl Music Club                     Jiří Smrž
 12. listopadu 16:00 Galerie „13“                 Promítání filmu
  Literatura v pohorkách
 13. listopadu 17:00 Polanova síň                 Publicisté.cs – Aktuálně
 14. listopadu 17:00 Polanova síň                          Den poezie: Rudolf Kvíz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *