Školáci jsou bohatší o nevšední kulturní zážitky i díky Karlovarskému kraji

S nabídkou dopoledních vzdělávacích a kulturních pořadů pro děti a mládež z mateřských, základních a středních škol přichází každoročně karlovarské hejtmanství. V rámci krajského programu s názvem „Děti, mládež a kultura“ jen za letošní rok děti a mladí lidé navštíví téměř 600 koncertů, vystoupení a divadelních představení.

Z krajského rozpočtu jde na cesty školních kolektivů za kulturou a na zajištění kulturních akcí více než 4,5 milionu korun za rok. S některými programy pak divadelníci či hudebníci zajíždějí například přímo do mateřských škol. „Děti si potřebují postupně vybudovat vztah ke kultuře a umění, dále také k přírodě a našemu regionu. Tento vztah pak budou rozvíjet celý život. Snažíme se jim zprostředkovat kulturní zážitky už od předškolního věku a zároveň jim vštípit základní pravidla návštěvy divadel a koncertů týkající se vhodného oblečení a chování v kulturních stáncích. Mnohé z nich právě během těchto akcí poprvé vidí na vlastní oči některé hudební nástroje, podívají se do muzea, zjistí, že galerii mají poblíž místa, kde s rodiči bydlí. Taktéž chceme přispět k tomu, aby dokázaly rozeznat kvalitu kultury a umění, protože řada z nich se v budoucnu sama bude věnovat vlastní tvorbě,“ vysvětlila Oľga Haláková, krajská radní pro oblast kultury a památkové péče.

Kraj pro snazší orientaci škol v nabídce kulturních akcí vydává pololetní katalog pořadů. „V katalogu najdou pedagogové přehled kulturních programů dostupných kulturních institucí a nezávislých kulturních aktivit pro dané období. Jde o široké spektrum, v němž nechybí divadelní představení, hudba, programy muzeí, galerií, knihoven, botanické zahrady i taneční či folklorní vystoupení a tak dále,“ dodala Oľga Haláková. Samotné školky a školy mohou rovněž přijít se svými návrhy, o které se katalog v dalším období doplní, případně se nabídka sladí s možnostmi organizátorů.

V katalogu jsou pro školy připraveny dopolední akce celkem 25 kulturních a dalších subjektů. Konkrétně je to například Západočeské divadlo v Chebu, Soubor písní a tanců Dyleň Karlovy Vary, Muzeum Sokolov, Galerie výtvarného umění v Chebu, Hroznatova akademie v Teplé. Kromě těch ryze kulturních patří do katalogu také Návštěvnické centrum porcelánky Thun 1794, Bečovská botanická zahrada a Rudá věž smrti u Ostrova.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *