Poslední únorovou neděli se tradičně vyhání zima z Plzně. Sraz je ve 14 hodin na Vinicích

Stalo se již tradicí, že pro Plzeňany končí zima vždy poslední neděli nejkratšího měsíce roku – tedy v únoru. Stejně už v tu dobu není příliš při síle, zatímco jaro posiluje každým dnem. Jehnědy lísky letos rozkvetly již poslední lednový týden a v  prvním únorovém týdnu vystrčily v zahrádkách na odiv něžné kvítky sněženky a žluté talovíny. Proto všichni, kdo se už těšíte na jaro, jste srdečně očekáváni v maskách i bez nich 27. února ve 14 hodin před 7. základní školou v sídlišti Vinice.

Odsud se maškarní průvod, určitě plný originálních a stylových masek, společně s přihlížejícími přesune na statek Lüftnerka. (Účastníci akce mají vstup do Zoologické a botanické zahrady města Plzně zdarma.) Zde budou připomenuty některé staré lidové zvyky spojené se zimou a předjařím. Především bude setnuta hlava línému (slaměnému) kohoutovi. „Tomu se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě halí ve tmě“. Také se tady mezi sebou nemilosrdně utkají Zimomilci s Jaromilci. Ještě se nikdy nestalo, aby zvítězili ti první!

Další zastávka se uskuteční v časovém rozpětí mezi 15,15 až 15,45 hod. na začátku Kilometrovky nad jezem Kalikovského mlýna. Dětem cestu zpříjemní svezení na pivovarském voze taženém koňmi a vezoucím pro jistotu čaj pro zahřátí. Vůdčí postava průvodu Jaromil XIII. zde pronese svoji hlavní řeč, vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Ceny budou opět stát za to! Zejména tu však vzplane a pro jistotu bude ještě utopen symbol zimy – Morana.

Další velké veselí určitě vypukne kolem 16. hodin před radnicí poté, co bude zima pro jistotu spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy. Jaromil XIII. tak bude moci s čistým svědomím oznámit 1. náměstkovi primátora města Plzně panu Romanu Zarzyckému, že zima byla z plzeňské kotliny definitivně vyhnána. Odpolední program ukončí soutěžní pojídání masopustních koblih na čas o titul Plzeňského koblížkového krále a prince. Upozornění pro všechny, kteří se k vyhánění zimy připojí po trase průvodu: Časy jsou pouze orientační. Záleží na počtu účastníků a počasí.

Rozpustilé vyhánění zimy z plzeňské kotliny je první letošní akcí v rámci celoročního cyklu víkendových a svátečních doprovodných programů v Zoologické a botanické zahradě města Plzně. V průběhu roku se uskuteční dalších ke 30 půldenních, celodenních a dvoudenních environmentálně, soutěžně, naučně a kulturně zaměřených aktivit.

Zdroj: Zoo Plzeň, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *