Barokní svatojánská noc je v Klatovech už zítra. Zahájí ji v 18 hodin slavnostní průvod

Klatovští milovníci historie se rozhodli uspořádat i letos Barokní svatojánskou noc, kterou zahájí v pátek 26. června v 18:00 slavnostní průvod, v němž půjdou všichni, kteří se na akci dostaví v barokních oblecích. Fanfárami je doprovodí Žesťový kvintet. Akci jako každoročně pořádá město Klatovy a spolek Klatovské katakomby.

Tato krásná letní slavnost se stala v Klatovech již tradicí,“ říká úvodem místostarosta města a předseda spolku Klatovské katakomby Václav Chroust. „Po dvou ročnících, které jsme uspořádali v rozkvetlých Vrchlického sadech, se nyní vracíme do jezuitského areálu. Chtěli bychom využít výjimečné atmosféry refektáře, nádvoří jezuitské koleje a samotných katakomb města.“pokračuje Václav Chroust.

Jsme rádi, že epidemiologická opatření se již prostupně rozvolňují, život se vrací do „normálu“ a my můžeme pozvat Klatovany a jejich přátele na kulturní a společenské akce, které k životu města patří.“doplňuje starosta města Rudolf Salvetr.

Na co se tedy Klatované a návštěvníci města mohou letos těšit? „V průběhu večera a noci zazní barokní hudba. Hrát budou Kolegium pro duchovní hudbu, Michaela Kostková a Jan Sedláček, zpívat bude sbor Šumavan. Zhlédnete barokní tance, a dokonce si alespoň jeden budete moci zatancovat společně s tanečnicemi ZUŠ Josefa Kličky pod vedením Markéty Lukášové. Přivoníte k barokním parfémům, které připravila Kateřina Melenová. Novinkou jsou barokní obrazy od Jarky Papežové. Děti, a nejen ony se zabaví v ambitové chodbě výrobou mýdel, škrabošek, čelenek a šperků. Těšíme se na divadelní představení „Kukátko“ od Evy Krausové, květenu nám představí spolek Rašelina. A samozřejmě nebude chybět výborné víno, které bude servírovat Jiří Tománek a ani pivo, jež nabídne místní Měšťanský pivovar. Bohužel jsme museli omezit občerstvení, máme však připravené sladké barokní perníčky od paní Gröszlové,“ sděluje hlavní organizátor Václav Chroust.

Před devátou hodinou večerní podruhé vyjde barokní průvod, tentokráte z jezuitského nádvoří na klatovské náměstí. Tam mezi jezuitským kostelem a radnicí program noci vyvrcholí. Vystoupí tu hvězda večera Ondřej Brzobohatý. Zazní hudba minulá i současná, čímž se symbolicky propojí barokní a současné umění. „Vždyť i Georg Fridrich Händel nepsal jen oratoria a tzv. „vznešenou“ hudbu. Stejně tak stál o své dobové publikum a psal pro ně „hity“, které by uspěly i dnes,“ doplňuje Václav Chroust. Na samý závěr náměstí osvítí barokní ohňostroj.

Klatovy od roku 1989 významně investovaly do záchrany a obnovy barokního dědictví. Bývalá jezuitská kolej, kterou v roce 1990 opustila armáda, je dnes sídlem městských organizací – ústavu sociálních služeb a knihovny, najdete tu i úřady města. Při rekonstrukci katakomb v roce 2011 byla budova koleje opět spojena s budovou kostela půvabným „prampouchem“ navrženým architektkou Evou Jiřičnou. V minulém roce byl nákladem města přesahujícím 36 mil. Kč ( s příspěvkem Plzeňského kraje 8 mil. Kč) modernizován refektář jezuitské koleje, ambitová chodba a bývalé mnišské cely. V letošním roce se dokončuje stamilionová rekonstrukce jezuitského kostela. „Jsme rádi za velmi dobrou spolupráci města a místní farnosti, společně se nám daří obnovovat barokní tvář města,“ říká závěrem starosta Rudolf Salvetr.

Barokní svatojánská noc je projektem města Klatovy, Klatovských katakomb, za přispění dalších organizací a spolků. Je součástí Letního barokního festivalu 2020 a projektu Plzeňského kraje „Západočeské baroko.“

Zdroj: Město Klatovy

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *