Cenu 1. června letos získá novinářka Lída Rakušanová. Jako mentor má k Plzni vztah

Novinářka a publicistka Lída Rakušanová letos získá Cenu 1. června za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod. Dnes o tom rozhodli plzeňští radní.

„Paní Ludmila Rakušanová se díky své práci a postojům stala symbolem nezávislosti a statečnosti v novinářském světě i v občanské společnosti. Její hlas přispěl k demokratizaci i posílení svobody médií v České republice. Svobodu a demokracii obhajovala svými činy po celý život a stala se tak vzorem pro mladší generace,“ uvedl primátor Roman Zarzycký. Jako mentorka a mediátorka se podílela na vzdělávání řady plzeňských novinářů.

Cena 1. června je od roku 1993 udělována jako připomenutí událostí, které se v Plzni odehrály 1. června 1953. Škodováci i další obyvatelé města otevřeně vystoupili proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s měnovou reformou. Jedno z prvních povstání proti komunistickému režimu v Evropě bylo potlačeno a v souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno více než tři sta osob, některé až na 14 let vězení. Laureát si ocenění přebírá na slavnostním zasedání zastupitelstva města Plzně, které se koná vždy v den výročí plzeňských povstání.

Ludmila Rakušanová, která publikuje pod zkráceným křestním jménem Lída, se narodila 26. května 1947 v Českých Budějovicích, kde absolvovala Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, následně studovala obor čeština a dějepis na Univerzitě Karlově. V srpnu roku 1968 odešla spolu s Josefem Rakušanem, budoucím manželem, do Francie, poté do Německa. V roce 1969 požádali manželé Rakušanovi o politický azyl a útočiště nalezli v Mnichově, kde se aktivně zapojili do činnosti československého exilu.

Ludmila Rakušanová vystudovala na mnichovské univerzitě germanistiku a slavistiku, poté pracovala jako soudní překladatelka, současně i jako externistka v Rádiu Svobodná Evropa (RSE). V roce 1978 se stala redaktorkou v zahraniční a následně ve vnitropolitické redakci RSE se zaměřením nejen na Československo, ale také na země střední a východní Evropy, NATO a EU. Její hlas byl známý též v pořadu Literatura bez censury, který byl věnován knihám zakázaných a samizdatových autorů.

V roce 1994, kdy došlo k ukončení činnosti české redakce RSE v Mnichově, se pracovně přesunula do České republiky. Byla novinářkou na volné noze. Pendlovala mezi svým domovem v Bavorském lesem a Prahou, kde spolupracovala například s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od poloviny 90. let minulého století působila pod jménem Ludmila Rakusan jako korespondentka z Prahy např. pro berlínský Der Tagesspiegel, týdeník Rheinischer Merkur, švýcarský list Finanz und Wirtschaft či deník Passauer Neue Presse.

V letech 2002 až 2015 vycházely její příspěvky v regionálních vydáních deníků Vltava Labe Press. Aktuálně např. spolupracuje s Českým rozhlasem. Je autorkou několika knih o Václavu Havlovi a demokracii v Evropě. Za svůj život získala mnohá významná ocenění, například to jsou Žena Evropy, Umělecká cena česko-německého porozumění, Cena Jana Palacha, Stříbrná medaile předsedy Senátu Parlamentu České republiky a další.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *