ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Snacha nám nedovoluje stýkat se s vnoučaty

Jmenuji se Helena, je mi 56 let. S manželem jsme vychovali jediného syna, který však předloni po dlouhé nemoci zemřel. Syn po sobě nechal dvě děti, chlapce 5 a holčičku 3 roky. Děti u nás vždy trávily prázdniny a často i celé víkendy, kdy jsme je s manželem brali na společné výlety, nebo pracovali na zahradě. Půl roku po smrti syna se však snacha seznámila s novým mužem a vnoučata k nám přestala pouštět. Opravdu se snažíme s vnoučaty potkávat, snachu už jsme několikrát prosili o setkání, ale nic nepomáhá. Prosím o jakoukoli radu, co můžeme s manželem dělat. Děkuji.

Vážená paní Heleno,

Vámi popsaná situace není bohužel ani v současné době zcela výjimečná a zákon na ni pamatuje. Současná právní úprava dokonce oproti té dřívější rozšiřuje okruh osob, které mají nárok stýkat se s dětmi, a to i na osoby, které ač nejsou s dětmi příbuzné, jsou si s nimi blízké. Zákon v tomto ohledu dokonce upravuje i právo samotného dítěte se s takovými osobami stýkat. Není tedy možné jen na základě rozhodnutí Vaší snachy Vám i Vašim Vnoučatům zakázat se vídat, když takové rozhodnutí porušuje jak práva Vaše, tak práva Vašich vnoučat. Ustanovení § 927 zákona č. 89/2012 Sb, Občanského zákoníku, konkrétně stanoví, že Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí“.

Občanský zákoník Vám tak dává možnost, nedohodnete-li se se snachou sami, domáhat se styku s vnoučaty i soudní cestou. Soud bude následně posuzovat Váš vzájemný vztah s Vašimi vnoučaty a neshledá-li nějaké závažné překážky, které by styku bránily, upraví ho svým rozhodnutím. V případě, že následně Vaše snacha nebude rozhodnutí soudu respektovat a i nadále Vám bude bránit ve styku s vnoučaty, je možné domáhat se výkonu soudního rozhodnutí formou exekuce. V tomto bodě je však důležité upozornit, že soudní spor, zvláště pak ve věcech rodinných, by měl být vždy až posledním řešením vzniklého problému, protože žádný soud Vám sám o sobě nemůže svým rozhodnutím vrátit ani nahradit dříve fungující vztahy a mnohdy tyto může spíše poškodit.

 

Na vaše problémy reaguje advokát Mgr. Petr Žižka ze stejnojmenné advokátní poradny v Plzni, Hankova 8.

Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *