ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Můžu chtít po rodičích peníze ze stavebního spoření?

V nedávné době jsem se dozvěděl, že rodiče před několika lety zrušili mé stavební spoření, na kterém mi moji prarodiče spořili peníze, které jsem měl mít na začátek mého dospělého života. Peníze z tohoto stavebního spoření jsem nikdy neviděl a rodiče je použili pravděpodobně na zaplacení jejich dluhů.  Když jsem se rodičů přímo zeptal, kde peníze ze stavebního spoření jsou, bylo mi prostě odpovězeno, že již nejsou a aktuálně mi žádné peníze nemohou dát, jelikož ze stavebního spoření nic nezbylo. Já ale s penězi počítal, vím, že mi prarodiče spořili poměrně dost peněz a chtěl jsem si za ně pořídit vlastní bydlení. Můžu po rodičích tyto peníze požadovat?

Jakub T., Mariánské Lázně

 

Na vaše problémy reaguje Mgr. Kateřina Robeová z Advokátní kanceláře v Plzni, Sedláčkova 209/16:

Ano, pokud bylo stavební spoření uzavřeno na vaše jméno, máte nyní nárok po rodičích tyto peníze požadovat. Finanční prostředky na účtu patří majiteli účtu a není podstatné, jestli je na účet vložil majitel nebo jiné osoby. V případě, že vaši rodiče s finančními prostředky na vašem spořícím účtu nějak manipulovali, měl k tomu být dán váš souhlas. Když budete trvat na tom, aby vám rodiče tyto peníze uhradili, je možné se s nimi domluvit na splátkovém kalendáři, pokud by vám rodiče peníze odmítli vydat, existuje ještě krajní možnost, a to obrátit se na soud a požadovat úhradu dlužné částky soudní cestou.

Připravte se ale na to, že soud bude zkoumat, na co byly peníze vynaloženy a v případě, že rodiče prokážou, že finance použili pro vás, např. na vybavení vašeho pokoje, soud může také rozhodnout, že vám rodiče již nic hradit nemusí.

 

Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *