Zámek v Lužanech je mimořádně otevřen pro veřejnost. Taková šance se mockrát neopakuje

O tomto víkendu a pak ještě příští týden od úterý do neděle je mimořádně otevřen pro veřejnost zámek Josefa Hlávky v Lužanech  na jižním Plzeňsku.  Otevírací doba je od 9 do 16,30 hodin. Zpřístupněn bude i o víkendech v rámci Dnů evropského dědictví (9. 9. – 10. 9 + 16. 9. – 17. 9. 2017).

Renesanční zámek Lužany stojí uprostřed lužních lesů na břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, fakult a pracovišť. Po domluvě je zde možné zhlédnout jedinečnou expozici Josefa Hlávky.

V zámku se nachází zcela ojedinělá expozice, věnovaná odkazu architekta a mecenáše Josefa Hlávky. Shodou šťastných okolností se toto sídlo dochovalo v autentické podobě, včetně vnitřního vybavení z roku 1908, kdy tento významný architekt, stavitel a mecenáš zemřel. Expozice nazvaná „Odkaz architekta a mecenáše Josefa Hlávky“ je rozdělena do několika samostatných částí. V první z nich se návštěvník seznámí především s Hlávkovou mecenášskou činností. Ve druhé části expozice jsou představeni hosté, kteří přijali Hlávkovo pozvání na lužanský zámek. Především je zde připomenut pobyt hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který pro vysvěcení místní kaple složil v roce 1886 mši D-dur nazvanou „Lužanská“. Třetí část tvoří Hlávkovo architektonické dílo. Do centra návštěvnické pozornosti je postavena zejména nejvýznamnější stavba – areál řeckopravoslavného biskupa v Černovicích na Bukovině (dříve součást Rakouska-Uherska, dnes Ukrajinská republika).

Expozici na zámku v Lužanech vytvořilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Nadací Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových v roce 2004. Je možné ji navštívit po dohodě s Nadací Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových – tel. 224 947 691; 224 948 752 nebo e-mail: josefhlavka@volny.cz. Zámek jinak slouží Hlávkově nadaci, zejména tedy k pracovním pobytům studentů a vědců. Na několik dnů v roce se však brána otevírá i pro běžné návštěvníky.  

Foto zámek Lužany – Marcela Malá

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

 1. Anna Stejskalova napsal:

  Dobrý den, prosím, je zámek v Luzanech přístupný i pro vozíčkáře?
  Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. Anna Stejskalova, VoP.

 2. Alois Žižka napsal:

  Doporučuji otázku směrovat na vlastníka a provozovatele zámku:
  Nadace “Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových”
  Vodičkova 17, 110 00 Praha 1
  tel.: 224 947 691, 224 947 686

  Web: http://www.hlavkovanadace.cz
  Email: josefhlavka@volny.cz

  Hezký den.

  A. Žižka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *