Z města ven: na procházku, na návštěvu zříceniny hradu i fotbalgolf do Litic

Visit Plzeň představuje okrajové části Plzně, kam se dá vyrazit na výlet i za sportem. Dnes můžete vyrazit do Litic. Tato dříve samostatná obec byla k Plzni natrvalo připojena až roku 1970. Vesnický ráz Litic se však dochoval dodnes. Vy se sem můžete vydat na jednu z nejstarších hradních zřícenin u nás, zahrát si fotbalgolf anebo jen tak na procházku po naučné stezce Dubová hora.

Za historií jednoho z nejstarších hradů u nás
Nejdříve dřevěný litický hrad založil zřejmě Drslav, prefekt plzeňský, již na konci 12. století. Samotný kamenný hrad vznikl v průběhu 13. století a patří tak mezi nejstarší šlechtické hrady v Česku. Z hradu se toho nedochovalo příliš mnoho, ale i tak stojí za návštěvu. Z původního hradu, který byl opuštěn již v 15. století, zbyly pozůstatky předhradí, mohutný val a příkop, terénní nerovnosti, zbytek zdi a zbytky vstupní brány. Ze zříceniny je nečekaně krásný výhled do kraje a výlet sem ocení jistě i ti nejmenší, pro které je v těsné blízkosti k dispozici nové dětské hřiště. V okolí roste vzácný morušovník černý a bílý.

Fotbal nebo golf? Zkuste Fotbalgolf!
Znáte fotbalgolf? Jedná se o hru, která spojuje fotbal, golf a minigolf do jedné zábavy. V Liticích si jej můžete zahrát na speciálním hřišti na téměř 4 hektarech. FotbalPark Plzeň disponuje 18 jamkami, které obsahují přírodní i umělé překážky. Součástí areálu je také terasa s občerstvením či šatny s WC a sprchou. Hřiště je pro veřejnost otevřené v pátek od 14 do 19 hodin a v sobotu, neděli a státní svátky od 10 do 19 hodin. Fotbalgolf je vhodný jak pro jednotlivce, tak pro početné skupiny, takže se sem můžete vydat s celou rodinou anebo partou přátel.

Procházka s dětmi po naučné stezce kolem Dubové hory

Pokud přemýšlíte, kam s malými dětmi v okolí Plzně vyrazit na procházku, doporučujeme Naučnou stezku Dubová hora. Na 1,8 kilometru dlouhé trase je osm zastavení s tabulemi a herními prvky určenými hlavně předškolákům a dětem prvního stupně ZŠ. Čeká vás poznávačka stop lesní zvěře a stromů i dřevěné pexeso pro nejmenší. Pro plnění některých úkolů je dobré vzít si s sebou papír. Trasa začíná u vyhlídky na Dubové hoře a končí na cestě vedoucí ke Kotkově chatě. Vede po zpevněných cestách, po kterých projede i kočárek. Pro ty, kteří k místu chtějí dojet autem, se doporučuje vůz zaparkovat například u hřbitova v Liticích.

Zdroj: Visit Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *