Vzpomínka u Díky, Ameriko! ukončila Slavnosti svobody, navštívilo je 70 tisíc lidí

Vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! za účasti amerických a belgických válečných veteránů, velvyslanců obou zemí, zástupců vlády, Parlamentu České republiky, vedení města Plzně a dalších hostů ukončil dnes čtyřdenní Slavnosti svobody v  Plzni. Od pátku 3. května do pondělí 6. května je navštívilo zhruba 70 tisíc lidí, a to i přes chladné a nepříznivé počasí. Oslavy, při nichž na pořádek dohlíželo několik stovek městských a státních policistů, se obešly bez větších problémů a incidentů. Už nyní se Plzeň začíná připravovat na květen 2020, kdy si velkolepým programem připomene 75 let od osvobození.

„Počasí nám úplně nepřálo, půl dne dokonce pršelo a bylo celkově chladno. Navzdory tomu byla návštěvnost veliká. To ukazuje, že odkaz svobody a osvobození je stále velmi silný. Jsem spokojen. Je to pro mě v  roce třicátého výročí sametové revoluce velká radost a také symbolická facka těm, kteří tvrdí, že se po roce 1989 nic nezměnilo a že je to pořád stejné. Tady v  Plzni to tak vůbec není, desetiletí komunistických lží jsou zapomenuta. Lidé si chtějí svobodu a demokracii aktivně připomínat,“ zhodnotil letošní Slavnosti svobody primátor města Plzně Martin Baxa. Ten položil věnec u památníku Díky, Ameriko! spolu s  ostatními členy Rady města Plzně.

„Srdce nám radostí poskočí, když vidíme, že tu můžete žít svobodně a volně, což jste po dlouhou dobu nemohli. To je naše odměna. Ani v  temných dobách v  letech 1948 až do listopadu 1989 jsme ve vás nikdy neztratili víru, pořád jsme věřili, protože jsme věděli, jací jsou tu lidé. Znali jsme vaše rodiče, prarodiče, praprarodiče a věděli jsme, že vyznávají stejné hodnoty, jaké vyznáváme my. Vnímám demokracii jako něco, co vytváří volnost a svobodu,“ řekl při vzpomínkovém aktu válečný veterán Earl Ingram, jenž letos v  září oslaví 97. narozeniny. Do Plzně přišel v  květnu 1945 jako voják 2. pěší divize americké armády a po válce působil jako profesionální voják. Podle Earla Ingrama je nutné nadále předávat dětem a dalším generacím informace o tom, jak se události skutečně děly. „Je nutné se tomu věnovat a nikdy nepolevit, ani jeden jediný den. Každý z  nás dospělých, co tu dnes stojíme, rozumí slovům svoboda a volnost. Úkolem je tyto hodnoty uchovat. Přejeme vám, abyste žili ve svobodě a spravedlnosti navždy,“ dodal Earl Ingram.

Právě veteránům patřila i letos hlavní pozornost. Všichni muži, jimž je přes 90 let, měli připravený speciální program. Zúčastnili se řady pietních aktů, besedy se studenty a s veřejností, prohlédli si dobové kempy, jeli v  čele Convoy of Liberty a další. Z  úst veteránů zaznívala velmi často slova díků za vřelé přijetí Plzeňany, za to, že si město stále připomíná jejich činy. „Děkujeme vám za vaši milou pohostinnost a vaše upřímné přátelství, které nám projevujete každý rok, když se sem vracíme. Vážíme si toho,“ shodli se veteráni.
Z  programu Slavností svobody byl letos stejně jako v  minulých letech největší zájem o přehlídku historických vojenských vozidel Convoy of Liberty, již si v  neděli nenechalo ujít kolem 17 tisíc lidí. V  obležení byly také dobové vojenské kempy, velký ohlas sklízely i akce doprovodného programu.

„Poděkování patří všem policistům, strážníkům, profesionálním i dobrovolným hasičům i záchranné službě. Bezpečnostní opatření byla posílena. Dobrovolných hasičů bylo zapojeno téměř 100, městských policistů nad rámec služby každý den navíc 60,“ řekl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Podle ředitele plzeňských policistů Michala Krejbicha bylo během slavností nasazeno nad rámec běžné služby za všechny čtyři dny 250 příslušníků Policie České republiky.

Zdroj: Město Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *