O první dámě západočeského baroka Marii Gabriele Lažanské v Galerii 13

Podvečer ve čtvrtek 11. 11. v přednáškovém sále 13 Západočeské galerie v Plzni je od 17 hodin věnován Marii Gabriele Lažanské, této „první dámě západočeského baroka“, jejíž 330.výročí narození si letos připomínáme. O jejím životě bude hovořit historik umění PhDr. Jan Štěpánek PhD, a protože tato významná šlechtična je úzce svázána s hudbou, zazní během večera hned několik hudebních čísel. Publikum se může těšit na dílo Josefa Antonína Plánického, Šimona Brixiho a Antonia Vivaldiho.

Marie Gabriela Lažanská z Bukové, rozená Černínová z Chudenic, byla významnou mecenáškou, která spojila skoro celý svůj život se západočeským městečkem Manětín. Šlo o ženu na svou dobu skutečně výjimečnou. Byla vynikající sopranistkou a cembalistkou, milovala tanec i divadlo, a hlavně vedla svůj život ve velkém stylu.

Přednáška se bude zabývat neobvyklým životem této múzami obklopené osobnosti. Kromě severního Plzeňska zavede návštěvníky do barokní Itálie počátku 18. století, na pražskou korunovaci krále Karla VI. i do císařské Vídně plné oper, na jedné z nichž měla dokonce v hlavní roli vystupovat i sama první dáma baroka v západních Čechách.

V pořadu vystoupí sólistka opery DJKT v Plzni Radka Sehnoutková, dirigent prof. Ivan Pařík (klavír), studenti ZUŠ B. Smetany v Plzni Helena Špalková (housle) a Antonín Špalek a Vojtěch Urbánek (lesní rohy).

(gal)

První snímek je ilustrační (Marie Gabriela Lažanská z Bukové je uprostřed), na druhém je historik umění PhDr. Jan Štěpánek, PhD.

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *