Vesnicí roku 2023 je v Plzeňském kraji městys Chodová Planá

Vesnicí roku Plzeňského kraje pro rok 2023 je městys Chodová Planá, který bude také hostit srpnové vyhlášení krajského kola soutěže. Tam budou také zveřejněna ostatní ocenění. Chodová Planá postupuje do celostátního kola, které bude znát vítěze 16. září. Plzeňský kraj se v letošním ročníku může pyšnit největším počtem přihlášených obcí do soutěže. Loni se vítězem stala obec Kařez z Rokycanska (odtud je také titulní fotografie).

„Jsou to právě malé obce, které jsou pomyslnou duší celého kraje i přesto, že metropolí je Plzeň. Život v malých vesnicích plyne zcela jinak a považuji za důležité, abychom si právě činnosti lidí v malých obcích vážili a prostřednictvím takové soutěže mohli to, co dělají a jak žijí také představit ostatním,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Plzeňský kraj má v letošním roce nejvyšší počet přihlášených obcí ze všech krajů ČR, a to je celkem 20 soutěžících. „Městys Chodová Planá se přihlásil letos poprvé a hned se mu podařilo získat vítězství. To svědčí o kvalitě života v obci a především o lidech, kteří v ní žijí,“ konstatuje náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropských záležitostí Petr Vanka.

Krajská hodnotitelská komise během dvouhodinové prezentace obce zavítala např. do místní knihovny, mateřské školy, nově vybudované tělocvičny, sportovního areálu, k cyklostezce, novým seniorským bytům, do hasičské zbrojnice, do nové obytné zóny, areálu společnosti Chodovka, a.s, která se stará o údržbu zeleně v městysi, i na hřbitov, jež prochází revitalizací zeleně.

Ocenění Vesnice roku je uděleno za celkový vyvážený kontinuální rozvoj a přístup obce k posuzovaným oblastem v rámci soutěže. „V městysi působí celá řada kulturních a sportovních spolků. Hodnotitele zaujala ucelená koncepce rozvoje městyse ve všech posuzovaných oblastech, zejména kultura, sport, zapojování SMART prvků, péče o děti a mládež, mezigenerační pospolitost, zahraniční spolupráce s partnerskou obcí Störnstein, spolupráce s místními podnikateli, důraz na místní historické tradice a péči o kulturní dědictví,“ doplňuje náměstek hejtmana Petr Vanka s tím, že vítěz krajského kola je nyní oficiálně známý, ostatní ocenění ale budou zveřejněna až na slavnostním vyhlášení výsledků 12. srpna 2023 v Chodové Plané.

Zdroj: Plzeňský kraj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *