Tvůrci Amerikánky s dětmi z domovů obsadili plzeňskou Papírnu

Kulturní centrum Papírna hostilo tvůrce a herce připravovaného filmu Amerikánka, který by měl vstoupit na plátna kin v příštím roce. Spolu s dětmi z dětských domovů, které mají ve filmu svou nezastupitelnou roli, zkoušely herečky Pavla Beretová, Klára Melíšková a režisér Viktor Tauš vybrané scény, které se ve filmu objeví. Příběh Amerikánky vychází ze skutečných událostí a byl také zpracován pro divadelní scénu. Nyní vzniká celovečerní snímek.

“Amerikánka je archetypální dětskou hrdinkou jaké známe ze světové literatury. V mém světě stojí vedle Dickensova Olivera Twista nebo Dahlovy Mathildy. Amerikánka je vedle nich navíc skutečným příběhem dětí, které se dokázaly postavit na vlastní nohy a svými osudy formovaly náš dnešní sociální systém. Věřím, že pro diváky bude kinematografickou atrakcí, spektáklem dětské fantazie a současně intimní inspirací, ke které se budou vztahovat a vracet se stejnou láskou jako já,” uvedl režisér Viktor Tauš během plzeňského působení.

Amerikánka je sociální drama o dívce, později dospělé ženě, která své dětství prožila v dětském domově, u pěstounské rodiny a také v pasťáku. Nejen s přihlédnutím na příběh hlavní hrdinky se filmaři rozhodli do stěžejních rolí obsadit děti z dětských domovů. Výběr probíhal formou castingu a ve snímku se objeví jak mladší děti ve věku od 4 do 7 let, tak i starší děti z tzv. pasťáků. Právě s těmi se v plzeňské Papírně konaly herecké workshopy.

“Navrhli jsme tvůrcům, že pobyt dětem můžeme obohatit o zážitek propojený s plzeňskou metropolí. Oslovili jsme organizaci Kolem Plzně, jejíž zástupci přistavili kola před Papírnu a děti si spolu s doprovodem mohly projet plzeňské ulice”, informovala Radka Šámalová, vedoucí Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje. „Děti si pobyt v Plzni náramně užily. Byť měly intenzivní program, odjížděly z Plzně nadšeny a s úsměvy na rtech. Ranní procházka kolem řeky, herecké a pohybové workshopy během dne a zážitkové poznávání města na kolech v podvečer. Za celý tým musíme pochválit přístup místních, kteří byli neuvěřitelně vstřícní a nápomocní, nic nebyl problém a zejména kuchyně v Papírně byl opravdový zážitek”, doplnil výkonný producent filmu Michal Sikora.

Aktivity Amerikánky v Plzni nekončí. “V příštím roce bude ve městě zahájeno turné Koncert pro Amerikánku, které bude následně putovat do dalších českých regionů. V rámci letošního filmového festivalu Finále Plzeň bude také uveden snímek Divadlo ve filmu: Amerikánka. Na tuto prezentaci navážou projekce a besedy na školách v Plzeňském kraji,” doplnila Lucie Kantorová, radní pro školství města Plzně, která plzeňské aktivity tvůrců s dětmi zastřešila. Završením pak bude premiéra připravovaného filmu. Tvůrci snímku aktuálně jednají o jejím uskutečnění opět v kulturním centru Papírna.

Výrobu snímku v letošním roce podpořil Plzeňský kraj částkou 650 tis. Kč. Celkový rozpočet filmu činí 50 mil. Kč.

Zdroj: Regionální Filmová Kancelář Plzeňský kraj z.s.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *